Lato sprzyja aktywności, także w sferze polityczno-społecznej. Stowarzyszenie Polska 2050 Szymona Hołowni – Okręg Częstochowski, rozszerza działalność nie tylko na kolejne tereny subregionu częstochowskiego, ale również na inne dziedziny życia społecznego.
Pomoc dzieciom – Kwiatki dla Zosi i Agatki
W maju podczas corocznych częstochowskich targów ogrodniczych wolontariusze Polski 2050 przeprowadzili akcję pomocy dwóm dzielnym częstochowiankom – zmagającym się z ciężkimi chorobami – Agatce Kuberskiej i Zosi Biecek. W trakcie imprezy rozdaliśmy ponad 300 roślin ogrodowych w doniczkach – przy okazji zbierając pieniądze do puszek na leczenie i rehabilitację dziewczynek. Rozdawaliśmy także ulotki o tym jak prawidłowo kompostować ogrodową i kuchenną biomasę w przydomowych kompostownikach.
Szczególne podziękowania należą się wolontariuszce Joannie Okularczyk, która przygotowała sadzonki roślin w swoim ogrodzie, a także służyła radą o sadzeniu roślin w ogrodach.
Dbamy o bezpieczeństwo pieszych w Żarkach
Stowarzyszenie Polska 2050 przeprowadziło w Żarkach Społeczny audyt bezpieczeństwa przejść dla pieszych. Za pomocą specjalnych kwestionariuszy w kilkuosobowych zespołach członkowie i wolontariusze Szymona Hołowni przeprowadzili kontrolę bezpieczeństwa przejść dla pieszych w centrum Żarek – widoczność pieszych, oznaczenia pasów, stan nawierzchni oraz inne parametry – również z perspektywy kierowców. W akcji udział wziął także radny Żarek Adam Zamora.
Chronimy łąki na Błesznie
Cennym przyrodniczo łąkom w okolicy ul. Kusocińskiego i ul. Świerczaki w Częstochowie zagraża degradacja! Nielegalne wypalanie traw, wysypywanie śmieci, wylewanie nieznanego pochodzenia chemikaliów czy próby urządzenia tam placu budowy sprawiły, że w trosce o środowisko oraz interes mieszkańców Błeszna, w imieniu Polski 2050 wysłaliśmy petycję do Rady Miasta Częstochowy o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony tego pięknego miejsca.
Wnioskujemy w niej o utworzenie w części wschodniej chronionego prawem Parku Tematycznego „Łąki Błeszeńskie”, a w części zachodniej Miejskiego Ogrodu Botanicznego oraz Ścieżki rekreacyjno-edukacyjnej z punktami obserwacyjnymi, tablicami informacyjnymi i wygodną trasą widokową. Korzyści z tego pomysłu to m.in. ochrona lokalnej fauny i flory, rezerwuar roślin i kwiatów dla zieleni miejskiej oraz działkowców, atrakcyjne miejsce widokowe i krajobrazowe, miejsce retencji i irygacji deszczówki zapobiegające lokalnym podtopieniom, a także suszy i zjawisku tzw. miejskiej wyspie ciepła. Byłaby to również oaza dla owadzich zapalaczy i ptactwa migrującego.
Inicjatywę tę oficjalnie poparła Rada Dzielnicy Błeszno: „Uważamy, że proponowany przez Pana plan zagospodarowania tego terenu jest bardzo korzystny dla dzielnicy Błeszno, jak i całej Częstochowy”.
Zapraszamy na kolejne akcje Polski 2050 w regionie częstochowskim!
Piotr Strach, Polska 2050 Częstochowa.