Pomoc niepotrzebującym – to jak zawsze – nadrzędny cel Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w Częstochowie. Miesiąc luty to także czas na upamiętnienie – Armii Krajowej.
Pamięć o Armii Krajowej
Dzień 14. lutego to nie tylko Walentynki, ale i ważna data w historii Polski. W tym roku obchodzimy rocznicę 80 lat powstania Armii Krajowej – konspiracyjnych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.
Reprezentacja Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w Częstochowie złożyła tego dnia kwiaty i zapaliła znicze w szczególnym miejscu związanym z AK. Przy ul.7 Kamienic 21 po upadku powstania warszawskiego mieściła się siedziba dowódcy Armii Krajowej. W styczniu 1945 roku przebywał tam ostatni dowódca Armii Krajowej, gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, a fakt ten upamiętnia specjalna tablica pamiątkowa.
Dary dla potrzebujących
W lutym członkowie i wolontariusze Ruchu Polska 2050 w Częstochowie zbierali dary dla ośrodka dla bezdomnych, prowadzonego przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape w Lubojence w powiecie częstochowskim. Do potrzebujących trafiło 10 worków pełnych ciepłych ubrań, m.in. swetry, spodnie, skarpety, bielizna, kilka par butów zimowych oraz saszetki pełne kosmetyków i środków higienicznych.
Koordynatorką akcji z ramienia Polski 2050 była Urszula Kulicka. Dziękujemy wszystkim, którzy kupili rzeczy dla potrzebujących lub przekazali nieużywaną odzież. To nie pierwsza akcja Ruchu Polska 2050 w Częstochowie dla bezdomnych z tego ośrodka – w ubiegłym roku trafiły tam mazurki i ciasta na Święta Wielkanocne.
Worki szlachetnego towaru
W ubiegłym tygodniu Polska 2050 Szymona Hołowni w Częstochowie przekazała do lokalnej organizacji pożytku publicznego PODAJ DALEJ przy ul. Złotej, worki pełne plastiku HDPE-2, tj. „szlachetny” plastik w postaci nakrętek. Jest on szczególnie chętnie odpłatnie odbierany przez firmy recyklingowe, gdyż HDPE-2 w postaci nakrętek jest łatwy do identyfikacji i sortowania. Jest też łatwy do oczyszczenia, bo zwykle jest bez naklejek i etykiet. Zwartość i masywność nakrętek sprawia, że w tej formie plastik jest tańszy w przechowywaniu i bardziej opłacalny w transporcie, gdyż podczas transportu „przewozi się mniej powietrza”. Warto więc zbierać HDPE-2 w różnych formach, zwłaszcza gdy przy okazji można komuś pomóc przekazując swą „kolekcję” nakrętek na szczytny cel.
Ze względu na stosunkowo niską wartość plastiku (od 0,5 do 1 zł za kilogram) najważniejszy jest efekt skali oraz ergonomia przechowywania i transportu. Tylko dzięki mądremu recyklingowi surowiec będzie droższy na skupie i tańszy w transporcie, a nasze działanie będzie ekonomiczne i ekologiczne.
Piotr Strach, Polska 2050 Częstochowa