Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ludzi namawiają, a sami nie dają przykładu

Smogowa CzęstochowaNa szczęście zima ma się ku końcowi, chociaż synoptycy zapowiadają kilka chłodnych dni. To znaczy, że smog będzie nam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas. Analizując działania władz Częstochowy w walce z zanieczyszczonym powietrzem można odnieść wrażenie, że są one wyłącznie na pokaz, ale o tym innym razem. W lokalnej prasie wielokrotnie wypowiadał się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD), gdzie mówił: „Ograniczanie niskiej emisji w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. W Częstochowie staramy się to robić w różny sposób…” Skoro władzom miasta marzy się „zielona Częstochowa” to sprawdźmy, jak prezydent i jego służby zapobiegają powstawaniu smogu za sprawą własnych nieruchomości. Setki tysięcy złotych przeznaczanych jest na alternatywne źródła energii cieplnej, jak solary, ale czy miasto daje dobry przykład we własnych budynkach komunalnych?

Przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zwłaszcza domów jednorodzinnych jest najlepszym sposobem na zastępowanie pieców węglowych, mających ogromny wpływ na smog. Zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza powstają z lokalnych kotłowni i domowych pieców grzewczych, gdzie nierzadko mieszkańcy zamiast węgla i drewna, palą śmieciami.
Z perspektywy czasu widać, że nie najszczęśliwszą decyzją Ministerstwa Skarbu Państwa (za rządów Millera, a potem Belki – 2004 rok) była sprzedaż Przedsiębiorstwa Energetycznego Systemy Ciepłownicze (PESC) prywatnemu koncernowi Fortum z Finlandii.Tym samym utraciliśmy najskuteczniejsze narzędzie w walce ze smogiem. Teraz, aby zrealizować jakiekolwiek działanie trzeba przekonać do niego inwestora i czekać na ustalenia. Gdyby sieć ciepłownicza nadal była miejska, można by sięgać po środki unijne. Miasto Kraków dla przykładu, inwestuje w walkę ze smogiem, ale drugie tyle dostanie od państwa. Tymczasem spółka prywatna nie ma takich możliwości starania się o publiczne pieniądze.
Ale nie ma co narzekać… przecież relacje: władze miasta – Fortum, są bardzo pozytywne. Nie sposób więc nie zapytać, jak kontakty przekładają się dla dobra mieszkańców? Aż ciśnie się na usta stwierdzenie: zapewne wszystkie budynki komunalne, których właścicielem jest miasto są podłączone do miejskiej sieci.

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM TBS).

– Ile budynków pozostających w zarządzie lub administrowanych przez ZGM w roku 2008 posiadało własne kotłownie centralnego ogrzewania, a ile w 2018?   
„Indywidualne kotłownie dla potrzeb centralnego ogrzewania funkcjonują (i funkcjonowały w 2008) w 20 budynkach.
Są to kotłownie gazowe, olejowe i węglowe na eko-groszek.”

– W ilu budynkach pozostających w zarządzie lub administrowanych przez ZGM w roku 2008 rozmieszczone były piece kaflowe, które wymagały indywidualnego ogrzania każdego mieszkania, a w ilu w 2018?
„W 2008 r. ZGM zarządzał 278 budynkami, w których lokale mieszkalne posiadały ogrzewanie piecowe.
Aktualnie ZGM zarządza 221 budynkami, w których lokale mieszkalne posiadają ogrzewanie piecowe.”

– Ile budynków zostało podłączonych do sieci Fortum za sprawą ZGM?
„W latach 2008-2017 ZGM jako zarządca realizował zadania :
– przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w 16 budynkach
– przyłączenia do sieci gazowej (indywidualne ogrzewanie lokali – piece gazowe dwufunkcyjne) w 48 budynkach.”

– Jakie koszty poniósł ZGM w związku z podłączeniem budynków do sieci Fortum?
„ZGM jako zarządca nie finansuje w/w inwestycji. Spółka wykonuje w imieniu Wspólnot Mieszkaniowych i Gminy zadania inwestora zastępczego tj. opracowywuje przedmiary robót i kosztorysów, przygotowuje komplet dokumentacji przetargowej, organizuje i ogłasza przetargi, nadzoruje wykonywane usługi i roboty budowlane
Środki finansowe pochodzą od Wspólnot Mieszkaniowych lub z budżetu Gminy Miasta Częstochowy.”

– Czy ZGM realizuje obecnie jakiekolwiek przedsięwzięcia podłączenia zarządzanych bądź administrowanych przez siebie budynków do sieci ciepłowniczej?
„Aktualnie ZGM we własnym zakresie realizuje budowę budynku mieszkalnego. Lokale mieszkalne będą wyposażone w indywidualne instalacje c. o. zasilane z piecy gazowych dwufunkcyjnych. Nie jest jeszcze zamknięty plan inwestycji na rok 2018.”

A tak na marginesie. Kraków przyjął założenia, że wymiana pieców w budynkach komunalnych, pozostających w zarządzie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie zakończy się – przyjęto
datę graniczną – we wrześniu 2018 roku. Od 2017 roku większość budynków komunalnych została tam podłączona do miejskiej sieci.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content