Nie jesteś sama – możesz liczyć na wsparcieDo naszej redakcji, średnio raz-dwa razy w tygodniu przychodzą panie, które szukają pomocy w związku ze swoją trudną sytuacją życiową. W porównaniu do lat ubiegłych obserwujemy znaczny wzrost liczby kobiet potrzebujących wsparcia. Pozytywnym natomiast zjawiskiem jest ich świadomość, wiedzą bowiem, że nie muszą się godzić na patologie we własnym życiu, i że są mechanizmy, które pozwolą im zmienić obecny stan rzeczy. Chcą mieć szanse realizacji własnych potrzeb oraz aspiracji życiowych w sferze publicznej, w pracy i w życiu osobistym.
Większość z pań wie, że prawa kobiet są niezbywalną, integralną i niepodzielną częścią fundamentalnych praw człowieka, a przemoc wobec nich, niezależnie od tego, czy sprawcą jest osoba prywatna, grupa społeczna czy państwo, stanowi naruszanie praw człowieka.
Przychodzące do redakcji panie poszukują pomocy prawnej i psychologicznej, tak jako ofiary przemocy, jak i dyskryminacji.
I tu pojawia się pierwszy, najpoważniejszy problem. Żadna instytucja w Częstochowie nie dysponuje kompletną, aktualną bazą (nazwami, adresami, telefonami) jednostek i organizacji pozarządowych, do których potrzebująca kobieta mogłaby się zgłosić. Na żadnej stronie internetowej nie ma informacji, gdzie w naszym mieście (jeśli w ogóle) znajdują się instytucje pomocowe.
Publikujemy więc kompletną listę jednostek, do których potrzebująca pomocy kobieta może się zgłosić.
***
Fundacja Dialogos
Częstochowa
ul. Wręczycka 11
tel. 34 362 85 71
b.chybalska@tlen.pl
Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp
Częstochowa
ul. Przemysłowa 9 a
tel. 34 361 21 17
fundacjaeurohelp@gmail.com
www.eurohelp.com.pl
Fundacja Chrześcijańska „Adullam”
Częstochowa
ul. Krakowska 34
tel. 34 365 39 46, 365 38 30
biuro@adullam.pl
Caritas Przytulisko Dla Kobiet „Oaza”
Częstochowa
ul. Staszica 5
tel. 34 368 05 82
caritas@caritas.czest.pl
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Częstochowa
ul. Rejtana 7B
tel. 34 366 32 31, 366 31 21
mopsoik@czestochowa.um.gov.pl
Niestety, istniejące kiedyś w Częstochowie Centrum Praw Kobiet, już na naszym terenie nie działa. Centrum ma oddziały jedynie w siedmiu miastach w kraju, nie ma wśród nich Częstochowy.
Każda kobieta, która ma do czynienia z przemocą w domu może zadzwonić na policję lub do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Pod numerem telefonu 22 668 70 00 (w dni powszednie od 12-18) można zgłosić problem agresji domowej i założyć tak zwaną „niebieską kartę”. Stanowi ona zapis faktu interwencji związanej z przemocą i może być dowodem w postępowaniu procesowym w sytuacji, gdy ofiara postanowi złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Dzięki tej karcie policja ma obowiązek monitorować sytuację rodziny.
***
Kobiety ze wszelkiego typu okropieństwem bądź innymi problemami, nie muszą borykać się same. Są na terenie Częstochowy instytucje, które chętnie pomogą i służą wsparciem. Panie muszą jednak nauczyć się zabierać głos w swoich sprawach, a gdy zaistnieje przykra konieczność decydować się na szukanie pomocy na policji lub u organizacji pomocowych.