Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

List Czytelnika: „Śledztwo było od początku nierzetelne i problematyczne”

„Szanowna Redakcjo,Uprzejmie informuję, iż wkrótce odbędzie się posiedzenie sądu ws. śledztwa dotyczącego brutalnego zabójstwa znanej niegdyś częstochowskiej lekarki – Krystyny Miłoch-Maletz. Pani doktor została zamordowana w grudniu 1987 r., a sprawcy zbrodni do tej pory nie zostali zidentyfikowani.

Rodzina zamordowanej Krystyny Miłoch-Maletz, poprosiła mnie, abym w jej imieniu przekazał Szanownej Redakcji niniejsze informacje:

„W 1987 r., w Częstochowie brutalnie zamordowano lekarkę Krystynę Miloch-Maletz w jej prywatnym gabinecie.
Sprawa nigdy nie została wyjaśniona, śledztwo było od początku nierzetelne i problematyczne. Przez 3 tygodnie nie wpuszczono rodziny do gabinetu i mieszkania. Również przez 3 tygodnie nie było prokuratora przydzielonego do śledztwa. W końcu przydzielono prokuratora spoza Częstochowy (z Białegostoku). Wiele osób nieodnotowanych w aktach zostało wpuszczonych na miejsce zbrodni, skutkiem czego część śladów została zadeptana. Próbki krwi zostały zamienione z krwią z innego śledztwa. Akta całkowicie pomijają fakt, że ofiara miała trzecią córkę, Hannę Sawkę, która była żoną wybitnego artysty Jana Sawki (1946-2012) – oboje mieszkali w Stanach Zjednoczonych. Wraz z żoną i niemowlęciem, Jan Sawka został wydalony z Polski w 1976 z powodów politycznych oraz ze względu na jego silne związki z polską kontrkulturą. Jan Sawka współpracował z poetami, jak Edward Stachura, L.A. Moczulski, Ryszard Krynicki, Stanisław Barańczak i inni. Był aktywnym uczestnikiem festiwalu FAMA, gdzie organizował happeningi polityczne. Współpracował z teatrami STU, Kalambur, festiwalami jak Jazz Nad Odrą. Na wygnaniu, w dobie stanu wojennego, był kluczową postacią w organizowaniu ogromnej kampanii telewizyjnej, wspierającej Solidarność. Jego plakat, wydrukowany przez amerykańskie związki zawodowe, został sprzedany w milionach egzemplarzy, a dochód przeznaczano na pomoc rodzinom internowanych. W telewizyjnej wypowiedzi z tego okresu generał Jaruzelski wymienił Jana Sawkę jako jednego z „wrogów narodu”.
Morderstwo lekarki Krystyny Miłoch-Maletz, które charakteryzowało się niezwykłą brutalnością, zostało dokonane w rocznicę ślubu córki ofiary z Janem Sawką (21 grudnia). Z akt śledztwa wynika, że w gabinecie znajdowały się pieniądze, co zaprzecza oficjalnej wersji, jakoby morderstwo miało podłoże rabunkowe. Również brakuje w aktach paszportu Krystyny Miłoch-Maletz, która dopiero parę miesięcy przed morderstwem odwiedziła swoją córkę Hannę Sawkę z jej rodziną w Nowym Jorku. W systemie komunistycznym milicja wydawała i odbierała paszporty. Paszport był własnością milicji. W ówczesnym programie telewizyjnym „997”, rzucono podejrzenie na Krystynę Miłoch Maletz, jakoby utrzymywała kontakty z podziemiem cinkciarskim. Nigdy nie brano pod uwagę, że musiała wymienić złotówki na dolary, aby odwiedzić córkę w Nowym Jorku (w tamtym okresie nie było możliwości wymiany waluty inaczej).
Obecnie Rodzina Krystyny Miłoch-Maletz czyni starania o wznowienie śledztwa”.   

Adam Kwiecień z portalu „Zbrodnie z Archiwum X”.

Udostępnij:

1 Komentarz

 • chorynia@poczta.fm

  Posiedzenie odbędzie się w dniu 13 czerwca br., o godz. 9.00 w sali nr 49 Sądu Okręgowego w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 23/35.

  Adam Kwiecień
  “Zbrodnie z Archiwum X”

 • chorynia@poczta.fm

  Posiedzenie odbędzie się w dniu 13 czerwca br., o godz. 9.00 w sali nr 49 Sądu Okręgowego w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 23/35.

  Adam Kwiecień
  “Zbrodnie z Archiwum X”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content