„Proszę redakcję Tygodnika o pomoc w ustaleniu faktów w sprawie opłat podatku od nieruchomości. Chodzi to, że wspólnie z resztą mojego rodzeństwa odziedziczyliśmy po rodzicach piękną działkę w Częstochowie. Nie będę wdawał się w szczegóły, ale po wielu latach porządkujemy sprawy spadkowe, a powodem jest konflikt między nami. Zarówno ja, jaki i moje rodzeństwo udowadniamy przed sądem, że działka należy się jemu. Przez wiele lat każdy z nas opłacał w całości podatek od nieruchomości. Zastanowiło mnie to, że miasto Częstochowa odbierało od każdego z nas pełną kwotę podatku, czyli parę razy więcej niż on wynosił. Mam pytanie: co się dzieje z tymi pieniędzmi? Czy jeśli sprawę w sądzie przegram bądź dostanę tylko część działki, magistrat zwróci mi nadpłatę?Czytelnik”.
W imieniu naszego Czytelnika zwróciliśmy się z pytaniami do urzędu miasta. Sytuacja dotyczy kilku spadkobierców, którzy za jedną działkę przez lata wpłacali podatek od nieruchomości – w pełnej wysokości każdy. Ponieważ nie jest uregulowany stan prawny majątku, każdy ze spadkobierców chce przed sądem wykazać się tym, że działką się interesował, a wręcz ją użytkował, bo płacił chociażby podatki. I co ważne, żaden z nich nie składał do urzędu wniosku o rozliczenie nadpłaty.
Co dzieje się z owym podatkiem w takiej sytuacji?
Wyjaśnienia złożyła Elżbiety Wdowiak, naczelnika Wydziału Podatków i Opłat.
– Czy zdarzają się przypadki opłaty podatku od nieruchomości za ten sam okres w wysokości większej niż należna?
„Tak, nadpłaty wynikają zarówno z wpłat podatku w wysokości większej niż decyzja, jak również powielonych wpłat dokonanych w całej kwocie wynikającej z decyzji przez kilku współwłaścicieli. Nadpłaty mogą wynikać również z powodu odpisów podatku spowodowanych zmianami w ciągu roku (np. podatnik zapłacił podatek z góry a w trakcie roku sprzedał nieruchomość).”
– Jeśli tak się zdarza, to ile jest tych przypadków i jaka jest wysokość nadpłaty?
(Prosimy o podanie danych za ostatnie 5 lat)
„Urząd nie prowadzi ewidencji ilości powstałych w trakcie roku nadpłat ani dokonywanych zwrotów w tym zakresie.”
– Na co jest przeznaczana nadpłata podatku od nieruchomości?
„Powstałe nadpłaty podlegają rozliczeniu. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa rozdział 9, nadpłaty podlegają zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych a w razie ich braku podlegają zwrotowi, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.
Postępowania w sprawie zwrotu nadpłaty są na bieżąco prowadzone przez Wydział Podatków i Opłat zarówno na wniosek strony jak i z urzędu.
We wniosku należy wskazać sposób zwrotu tj., nr konta bankowego lub za pośrednictwem poczty – w tym przypadku nadpłata pomniejszana jest o koszty przekazu (zgodnie z zapisami ustawy – ordynacja podatkowa).
Sprawy nadpłat uregulowane są w rozdziale 9 ordynacji podatkowej, gdzie opisano tryb postępowania w przypadku ich wystąpienia.
W opisanej sytuacji dochodzi do świadomej nadpłaty podatku przez spadkobierców w celu osiągnięcia potencjalnej korzyści w przyszłości.
Istota współwłasności sprowadza się do świadomego podziału wysokości zobowiązania przez współwłaścicieli, tak aby wpłata – po takim podziale – w całości pokryła wyliczony podatek.
We wskazanym przypadku w toku weryfikacji ewidencji podatkowej Urząd wezwie płatników do określenia sposobu zwrotu nadpłaty, a w przypadku braku takiej informacji od wpłacających, zwrot nastąpi zgodnie z zapisami ustawy. Ze względu na rozmiar ewidencji (około 100 tys. kart kontowych) weryfikacja takich przypadków może przebiegać wolniej, jednakże w momencie wykrycia nadpłaty, postępowanie będzie przeprowadzone bez zwłoki.
Do tego czasu środki przekazywane są na rachunek bankowy gminy, skąd również zostaną zwrócone po zakończeniu postępowania.”