Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Lex Tusk” – prezydenckie rady tracą członków

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski zrezygnował z członkostwa w Radzie do spraw Samorządu Terytorialnego przy prezydencie Andrzeju Dudzie. Tym samym Chełstowski dołączył do powiększającej się każdego dnia grupy znamienitych postaci polskiej nauki, gospodarki i samorządu, która zdecydowanie sprzeciwia się ustawie podpisanej właśnie przez prezydenta Dudę, zwanej „Lex Tusk”.

Z prezydentem nie chce już współpracować profesor Politechniki Gdańskiej Julita Wasilczuk, która wyrażając w ten sposób swój sprzeciw opuściła powołaną przez prezydenta Dudę Radę do spraw Przedsiębiorczości. Z członkostwa w tej radzie zrezygnowała też ekonomistka Beata Stelmach, członkini rad nadzorczych spółek giełdowych. Rada do spraw Przedsiębiorczości straciła również innego wybitnego członka – doktora Andrzeja Arendarskiego, szefa Krajowej Izby Gospodarczej, którego zdaniem prezydent Duda podpisał ustawę sprzeczną z prawem.

Na znak protestu z zasiadania w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji zrezygnował profesor Stanisław Mazur, rektor krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Z kolei z pracą w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie pożegnał się także profesor Krzysztof Pyrć, światowej sławy wirusolog.

Natomiast Rada do spraw Samorządu Terytorialnego straciła nie tylko doradcę w osobie Jakuba Chełstowskiego, ale też Marcina Krupę, prezydenta Katowic. Powód? Podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy „Lex Tusk”. 

List marszałka Jakuba Chełstowskiego do prezydenta Andrzeja Dudy (Katowice, 29 maja 2023 roku):

„Jako wyraz protestu w związku z dzisiejszym podpisaniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich (nazwaną w mediach „lex Tusk”), rezygnuję z członkostwa w prezydenckiej Radzie do spraw Samorządu Terytorialnego.

Ta ustawa to działanie negujące standardy demokracji i zapowiedź kampanii wyborczej, w której nie będzie żadnych zasad i liczenia się z wyborem Polek i Polaków.

Nie godzę się na tak rażące rozbieżności w podejściu do człowieka i obywatela Unii Europejskiej.

Stanowczo sprzeciwiam się takim działaniom i z obawą obserwuję ciągłe przybywanie podobnych rozwiązań w polskiej demokracji i samorządności. Liczę na opamiętanie i przypomnienie sobie fundamentalnych wartości zawartych w słowach: wolność, równość, praworządność i szacunek.

Apeluję do wszystkich samorządowców o poparcie protestu przeciwko „lex Tusk”, gdyż nie możemy pozwolić, aby obecny parlament zamieniał prawo w instrumenty represji oraz wszczynał polowania na czarownice w imię swoich partykularnych – szkodzących polskiemu społeczeństwu – interesów.

Wspólnie wyraźmy sprzeciw wobec działań hańbiących polską demokrację i nie pozwólmy na odrodzenie się brudnych metod politycznych, którymi niszczono uczciwych obywateli.”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content