Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Lekarze zamiast leczyć siedzą w dokumentach. Na badanie mają 4 minuty

Z 20 minut wizyty u lekarza aż 16 to czynności organizacyjne, a tylko niecałe 4 minuty to czas na zbadanie i rozmowę z pacjentem. Lekarze więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę – pokazał raport „E-zdrowie oczami Polaków”.

W badaniach zapytano Polaków, ile podczas typowej wizyty zajmują lekarzowi czynności organizacyjne związane z obsługą danych pojedynczego pacjenta. Badanie pokazało, że szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 min, wypisywanie recept 4,01 min, wypisywanie zwolnień 4,09 min, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 min.

72% ankietowanych uważa, że wypełnianie dokumentacji medycznej pochłania lekarzom za dużo czasu. W grupie wiekowej 50+ uważa tak aż 76,8% badanych. Według ankietowanych, lekarz podczas przeciętnej wizyty poświęca ponad 16 minut na czynności organizacyjne. Przy założeniu, że wizyta trwa 20 minut, lekarzowi zostają nieco ponad 3 minuty na zbadanie pacjenta.

– Podczas wizyty lekarskiej, niestety, większość czasu poświęca się na czynności administracyjne: na przegląd dotychczasowej dokumentacji medycznej, na opisanie wizyty, na wystawianie recept, zwolnień i zaleceń dla pacjenta. Mniejszą część czasu mamy na badanie, rozmowę z pacjentem. Niestety, pacjent może mieć wrażenie, że za mało czasu poświęcamy jemu i jego problemowi, a większość czasu siedzimy w dokumentach, piszemy, tracimy kontakt wzrokowy i przez to wychodzi on z gabinetu nieusatysfakcjonowany – wyjaśnia jeden z kardiologów i dodaje: – Lekarzowi na pewno ułatwiłby pracę szybki dostęp do wcześniejszej dokumentacji o poprzednich chorobach, stosowanych lekach. Powinno to być przejrzyście napisane, tak, żebyśmy nie musieli wertować kartek i odszukiwać tych informacji.

59% badanych twierdzi, że wprowadzenie rejestracji on-line na refundowane wizyty byłoby atrakcyjnym rozwiązaniem. 57% ankietowanych wskazało zintegrowany system przechowujący informacje o pacjencie jako użyteczny i potrzebny. Niemal 75% osób chciałoby otrzymywać receptę lub zwolnienie drogą elektroniczną np. poprzez e-mail.
Użycie oprogramowania do prowadzenia praktyki lekarskiej pozwoliłoby zdecydowanie skrócić czas potrzebny na wypisywanie dokumentów, przeglądanie starej dokumentacji medycznej. W ten sposób lekarz miałby więcej czasu dla pacjenta. Dzięki oprogramowaniu lekarz może automatycznie wypisywać recepty na leki stałe i ma możliwość przeglądania starych dokumentów i w ten sposób mieć więcej czasu na badanie pacjenta.

Należy mieć nadzieję, że nasi ustawodawcy zauważą problem i zaproponują rozwiązania, dzięki którym lekarze zyskają więcej czasu na wnikliwa rozmowę z pacjentem i dokładne zbadanie go.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content