Na murach dawnej synagogi w Lelowie odsłonięto tablicę upamiętniającą cadyka Bidermana oraz Żydów Lelowskich. Odsłaniali ją wspólnie wójt gminy Lelów – Jacek Lupa, członek Zarządu Fundacji Rodziny Nissenbaumów – Gideon Nissenbaum, przewodniczący Rady Gminy Lelów – Andrzej Marcin Dragański oraz rabin Simcha Krakowsky – prezes Fundacji Chasydów Leżajsk Polska.
W Lelowie odsłonięto tablicę upamiętniającą cadyka Bidermana oraz Żydów Lelowskich.
Na tablicy znajduje się napis w języku polskim i hebrajskim – „Oto kamień odmawia kadisz…” „Pamięci cadyka Dawida Bidermana (1746-1814) oraz Żydów Lelowskich mieszkających na tej ziemi do zagłady w 1942 roku, Społeczeństwo Lelowa.”
Uroczystość odbyła się w 200 rocznicę śmierci słynnego cadyka.
– Cadyk Dawid Biderman należy do najwybitniejszych synów Lelowskiej ziemi, od ponad 200 lat sławi jej imię w całym kraju i na świecie. Pragnąc upamiętnić dwusetną rocznicę jego śmierci, Gmina Lelów ufundowała tablicę pamiątkową. – powiedział przed odsłonięciem tablicy, wójt Lelowa, Jacek Lupa. – W ciągu ostatnich lat gmina Lelów i jej mieszkańcy wiele uczynili, aby przywrócić pamięć o swych żydowskich współobywatelach. Dzisiejsza uroczystość i fakt, że stoimy przed nowym ohelem i ogrodzonym kirkutem jest tego najlepszym świadectwem. W dwusetną rocznicę jego śmierci oddajemy cadykowi Bidermanowi należny hołd i wyrażamy wolę kontynuacji procesu wzajemnego poznawania się i budowy dialogu dwóch odmiennych kultur współistniejących przez kilkaset lat w Lelowie. Już dziś chcemy Państwa zaprosić na kolejną imprezę, która ma przybliżyć żydowską kulturę dzisiejszym mieszkańcom gminy Lelów – Festiwal Dwóch Kultur Święto Ciulimu-czulentu. Zapraszamy od 22 do 24 sierpnia bieżącego roku.
W Lelowie gościło z tej okazji prawie 300 chasydów z całego świata. Po modlitwach przy grobie cadyka, chasydzi zasiedli przy wspólnym stole, tańczyli i śpiewali, uważają bowiem, że w ten sposób także można chwalić Boga.