Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Kto zarobił najwięcej? – oświadczenia majątkowe radnych Częstochowy za 2022 rok część 2

W poprzednim numerze przedstawiliśmy oświadczenia majątkowe miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dziś analizujemy stan nieruchomości, oszczędności i dochodów radnych Platformy Obywatelskiej oraz Wspólnie dla Częstochowy (WdC). O ile radnych PiS-u można próbować zaliczyć do frontu opozycyjnego wobec rządzącego Częstochową Sojuszu Lewicy Demokratycznej, o tyle radni PO (w liczbie 3 osób) i WdC (5 radnych) idą ramię w ramię z lewicą. Lokalna PO, odkąd ogłosiła w 2014 roku, że zostaje koalicjantem SLD praktycznie przestała w Częstochowie istnieć. Lewica z „miłości” połknęła sojusznika w całości. Ten rodzimy układ polityczny jest przeciwieństwem krajowego trendu. WdC natomiast z założenia jest przybudówką lewicy, bo powstało z inicjatywy prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – SLD. Co więcej, dziś szefową WdC jest Joanna Iskierka, prywatnie – obecna partnerka życiowa prezydenta Matyjaszczyka, zawodowo – podległa prezydentowi Matyjaszczykowi dyrektor Biura Ładu Korporacyjnego w urzędzie miasta Częstochowy.Konfiguracja polityczna ma o tyle znaczenie w odniesieniu do radnych, że sześciu z prezentowanej ósemki radnych, jest zależnych nie tylko politycznie, ale i zawodowo od sprawującego władzę w mieście SLD.

PO kurczy się w oczach

Platforma Obywatelska w wyborach samorządowych w 2018 roku wprowadziła 5 radnych: Łukasza Banasia, Przemysława Wronę, Jacka Krawczyka, Barbarę Gieroń i Jolantę Urbańską. 

W zaledwie półtora miesiąca po wyborach radny Przemysław Wrona ogłosił podczas sesji rady miasta Częstochowy, że rezygnuje z mandatu radnego. Swoją decyzję argumentował względami osobistymi i zawodowymi, i nie kłamał, chociaż nie wszystko powiedział. Wrona zrezygnował sam, więc nikt specjalnie nie analizował tej sytuacji. Prawda jest jednak taka, że gdyby nie odszedł dobrowolnie – w cichości, to decyzję o usunięciu Wrony ogłosiłby (wcześniej poinformowany) wojewoda śląski – przy medialnych fleszach. Powód? Przemysław Wrona wyprowadził się z Częstochowy, czyli z gminy, w której został wybrany na radnego, a to powoduje wygaśnięcie jego mandatu – tak mówią przepisy. W miejsce Wrony weszła kolejna kandydatka na radną z listy PO, Agata Pawłowska.

2 lata później szeregi PO opuścili radni: Jacek Krawczyk i Jolanta Urbańska. W wydanych wówczas oświadczeniach decyzję swoją motywowali utratą zaufania do lokalnych struktur PO i brakiem możliwości współpracy z innymi radnymi PO. Urbańska i Krawczyk w radzie miasta pozostali, chociaż zmienili szyld na Wspólnie dla Częstochowy, które liczyło w radzie zaledwie jednego przedstawiciela – Krystynę Stefańską. 

Platforma Obywatelska w wyborach 2018 roku wprowadziła do rady miasta 5 radnych – dziś ma ich już tylko 3. Z uwagi na układ koalicyjny i słabość własnej formacji, stali się lennikami lewicy, czego wyrazem jest jednomyślność w głosowaniach nad uchwałami podczas sesji rady miasta. 

Wspólnie dla Częstochowy rośnie w oczach

Wspólnie dla Częstochowy, jest dziełem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), który tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku zainicjował powołanie nowego, lokalnego ruchu politycznego. Coś w rodzaju „dodatkowej nogi” miało zadanie wspierać działania częstochowskiego SLD, a przede wszystkim prezydenta, a jednocześnie nie być wprost kojarzone z lewicą. Poza tym stanowiło alternatywny przyczółek dla Matyjaszczyka, któremu nie zawsze jest po  drodze z rodzimą partią. To, jak bardzo Matyjaszczyk utożsamia się ze Wspólnie dla Częstochowy świadczy fakt, że na prezesa WdC powołał obecną partnerkę życiową i jednocześnie pracownicę urzędu miasta – Joannę Iskierkę.

Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnie dla Częstochowy zadbał o znamienite nazwiska na listach wyborczych w 2018 roku: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, znany muzyk jazzowy; Łukasz Raniewicz, członek rady dzielnicy Trzech Wieszczów z ramienia SLD; Włodzimierz Gidziela, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji w Częstochowie; Teresa Szajer, redaktor naczelna Życia Częstochowy i Powiatu, i wielu innych. Lokomotywą była jednak radna Krystyna Stefańska, która dzięki aktywności w poprzedniej kadencji, zwłaszcza w dzielnicy Zawodzie – cieszyła się dużą rozpoznawalnością. I rzeczywiście, pewniak – Stefańska rozbiła bank i jako jedyna reprezentantka nowego komitetu WdC dostała się do 28-osobowej rady miasta.

Osamotnienie nie dokuczało radnej Stefańskiej zbyt długo. W 2020 roku dołączyli do niej Jacek Krawczyk i Jolanta Urbańska, rezygnując z przynależności do PO, a zaraz potem kolejnych dwóch radnych Artur Gawroński i Andrzej Sowa. Ci ostatni znaleźli się w radzie miasta dzięki PiS-owi, jednak porzucili rodzimą partię na rzecz WdC, czym mocno osłabili lokalne struktury partii Jarosława Kaczyńskiego. Ostatecznie PiS zachował tylko 8 z 28 radnych. 

W kluczowych sprawach dla częstochowskiej lewicy i prezydenta, „piątka Matyjaszczyka” z WdC głosuje na sesjach zgodnie z wolą założyciela. 

***
Jedna z pierwszych rubryk w oświadczeniach majątkowych dotyczy zgromadzonych środków pieniężnych i papierów wartościowych.

Platforma Obywatelska

Spośród 3 radnych PO najwięcej w roku 2022 zaoszczędziła radna Barbara Gieroń – prawie 80 tys. zł;
ok. 40 tys. zł – Agata Pawłowska;
ok. 20 tys. zł – Łukasz Banaś.

Wspólnie dla Częstochowy

Spośród 5 radnych WdC najwięcej w roku 2022 zaoszczędził radny Andrzej Sowa – ponad 113 tys. zł;
ok. 80 tys. zł – Artur Gawroński;
ok. 50 tys. zł – Jolanta Urbańska;
ok. 30 tys. zł – Krystyna Stefańska;
ok. 20 tys. zł – Jacek Krawczyk.

***
W oświadczeniach majątkowych radni muszą też wpisać, jakie posiadają zasoby majątkowe, a chodzi o nieruchomości.

Platforma Obywatelska

Ponownie na czele jest radna Barbara Gieroń, która zgromadziła majątek wart 320 tys. zł.
Radni: Agata Pawłowska i Łukasz Banaś nie posiadają żadnych nieruchomości. 

Wspólnie dla Częstochowy

Niemały majątek zgromadziła radna Krystyna Stefańska. Jego wartość wynosi ponad 3 miliony zł;
1 mln 160 tys. zł – Jacek Krawczyk;
ok. 800 tys. zł – Andrzej Sowa;
250 tys. zł – Artur Gawroński;
200 tys. zł – Jolanta Urbańska.

***
Platforma Obywatelska

W kategorii najlepiej zarabiającego radnego PO prym wiedzie Łukasz Banaś, bowiem to on zgarnął w 2022 roku ponad 220 tys. zł, co miesięcznie daje prawie 19 tysięcy. 
prawie 13 tys. zł miesięcznie – Barbara Gieroń;
niespełna 11 tys. zł miesięcznie – Agata Pawłowska.

Przed objęciem funkcji radnego Łukasz Banaś pracował w firmach handlujących artykułami dla dzieci (m.in. wózkami dziecięcymi), dziś jest pracownikiem miejskiej spółki ZGM zajmującej się nieruchomościami. 

Barbara Gieroń jest technikiem mechanikiem. Pracuje w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym jako inspektor w dziale edukacji.

Agata Pawłowska z zawodu nauczycielka polonistka, przed wejściem do rady miasta nie pracowała nigdzie. Jako radna znalazła zatrudnienie w podmiotach miejskich: Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, a także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego oraz w Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie.

Wszyscy radni PO znaleźli zatrudnienie w miejskich podmiotach, podległych rządzącej Częstochową lewicy.

Wspólnie dla Częstochowy

Najlepiej zarabiającym radnym wśród członków WdC jest Jacek Krawczyk, który w 2022 roku zarobił ponad 180 tys. zł, co miesięcznie daje 15 tys. 
prawie 11 tys. zł miesięcznie – Andrzej Sowa;
ponad 10 tys. zł miesięcznie – Krystyna Stefańska;
ponad 9 tys. zł miesięcznie – Artur Gawroński;
niespełna 8 tys. zł miesięcznie – Jolanta Urbańska.

Krystyna Stefańska wywodzi się z PiS i była tam do chwili, gdy za pomyłkę przy głosowaniu nad stawkami podatku od nieruchomości została zawieszona w partii i klubie radnych, po czym sama odeszła, ostatecznie do WdC. Z wykształcenia jest technikiem ceramiki artystycznej po częstochowskim „Plastyku”. Prowadziła własną działalność gospodarczą w branży handlowej. Ocenie pracuje w miejskiej spółce ZGM.

Jacek Krawczyk kiedyś pracował jako dyrektor biura senatora Andrzeja Szewińskiego (obecnie posła). Był też wicedyrektorem w śląskim oddziale Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Został zatrudniony w miejskiej oczyszczalni ścieków „Warta”.

Artur Gawroński to wieloletni radny, który wcześniej należał do PiS-u. Jest technikiem ekonomistą, ze specjalnością gospodarka mieszkaniowa. Wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą w branży gastronomicznej, po czym przeszedł do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie pracuje w częstochowskich wodociągach.

Andrzej Sowa od ponad 20 lat pracuje w Poczcie Polskiej, jako kierownik działu. Pod względem zawodowym radny należy do nielicznej grupy, która nie korzysta z przywilejów zatrudnienia w podmiotach zależnych politycznie. 

Jolanta Urbańska przez lata związana była z Politechniką Częstochowską jako jej wykładowca. Założyła stowarzyszenie Demokratyczna RP. Jest organizatorką licznych manifestacji, protestów i eventów. Obecnie przebywa na emeryturze, więc w żaden sposób nie jest zawodowo uzależniona od polityki.

***

ŁUKASZ BANAŚ
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Oszczędności:
23.450 zł
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: brak
Dochody: 
* dieta radnego – 46.381,80 zł;
* umowa o pracę – 148.898,13 zł;
* sprzedaż samochodu – 30.000 zł
Dochód łączny: 225.279,93 zł (miesięcznie – 18.773,33 zł)
Mienie ruchome:
Hyundai Elantra / 2022 rok
Kredyty: brak

BARBARA GIEROŃ
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Oszczędności:
76.103,58 zł
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: dom 129 mkw. o wartości 280 tys. zł (współwłasność), na działce 653 mkw. o wartości 40 tys. zł (współwłasność)
Dochody:
* dieta radnej – 44.305,44 zł;
* umowa o pracę – 90.282,32 zł;
* chorobowe – 6.556 zł;
* sprzedaż samochodu Hyundai – 10.500 zł
Dochód łączny: 151.643,76 zł (miesięcznie – 12.636,98 zł)
Mienie ruchome:
brak
Kredyty: brak

AGATA PAWŁOWSKA
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Oszczędności:
 
* 25.876,44 zł;
* 4.000 euro
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: brak
Dochody: 
* dieta radnej – 38.651,52 zł;
* dochód z umowy o pracę – 58.609,64 zł;
* dochód z działalności wykonywanej osobiście – 28.809,24 zł;
* inne źródła – 3.169,04 zł;
* ubezpieczenie – 1.700 zł
Dochód łączny: 130.939,44 zł (miesięcznie – 10.911,62 zł)
Mienie ruchome:
Toyota Prius Plus / 2015 rok
Kredyt: brak

***

ARTUR GAWROŃSKI
(Wspólnie dla Częstochowy)
Oszczędności: 

* 60 tys. zł;
* 5 tys. euro
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: mieszkanie 49,4 mkw. – radny nie podał wartości (współwłasność)
Dochody:
* dieta radnego – 38.651,52 zł;
* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A – 77.059,81 zł
Dochód łączny: 115.711,33 zł (miesięcznie – 9.642,61 zł)
Mienie ruchome:

* Peugeot RCZ / 2010 rok, wartość 50 tys. zł;
* Peugeot 208 / 2020 rok, wartość 90 tys. zł
Kredyty: brak

JACEK KRAWCZYK
(Wspólnie dla Częstochowy)
Oszczędności: 

* 8.937,35 zł – rachunek bankowy;
* 1.350 USD – rachunek bankowy;
* PPE – wartość jednostek 6.003,37 zł
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: 
* dom 230,75 mkw. na działce 792 mkw. o wartości 1 mln zł (współwłasność);
* działka budowlana 791 mkw. o wartości 160 tys. zł
Dochody:
* wynagrodzenie za pracę – 108.149,52 zł;
* dieta radnego – 46.366,80 zł;
* sprzedaż samochodu Mercedes Benz (2008 r.) – 26.000 zł
Dochód łączny: 180.516,32 zł (miesięcznie – 15.043,03 zł)
Mienie ruchome: 

* Ford Kuga Titanium / 2022 rok, wartość 130 tys. zł (współwłasność w 1/2);
* KIA ProCeed 1.6 CRDI / 2008 rok, wartość 17 tys. zł (współwłasność w 1/2)
Kredyty:
* kredyt hipoteczny “Własny kąt” w PKO BP SA na dokończenie budowy domu na kwotę 161.616,16 zł na okres 240 miesięcy, do spłaty 88.995,22 zł;
* kredyt na zakup samochodu Ford Kuga (2022 r.) w Velobank S.A. na kwotę 136.842,11 zł, do spłaty 136.124,52 zł

ANDRZEJ SOWA
(Wspólnie dla Częstochowy)
Oszczędności:

* 13.718,60 zł (współwłasność);
* 100 tys. zł lokata (współwłasność)
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: 
* dom 215 mkw. o wartości 580 tys. zł;
* działka z domem 1.905 mkw. o wartości 120 tys. zł (współwłasność);
* działka z domem 1.633 mkw. o wartości 98 tys. zł (współwłasność)
Dochody:
* ze stosunku pracy – 90.135,25 zł;
* dieta radnego – 38.051,62 zł
Dochód łączny: 128.186,87 zł (miesięcznie – 10.682,24 zł)
Mienie ruchome:

* Toyota C-HR / 2016 rok o wartości ok. 62 tys. zł (współwłasność);
* Citroen C3 / 2018 rok o wartości ok. 42 tys. zł (współwłasność)
Kredyt: brak
Pełnione funkcje: Poczta Polska S.A. – kierownik wydziału

KRYSTYNA STEFAŃSKA
(Wspólnie dla Częstochowy)
Oszczędności:

* 20 tys. zł;
* 2 tys. euro
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości:
* dom 188 mkw. o wartości 750 tys. zł (0,0965 ha);
* nieruchomość o pow. 750 mkw. o wartości 2.300.000 zł (współwłaściciel wraz z mężem);
* działka niezabudowana nabyta od Gminy Częstochowa 10.06.1998 r. o pow. 0,0246 ha (brak wartości)
Dochody:
* dieta radnej – 46.381,80 zł;
* PPE najem 1 udziału za 2022 rok – 3.675 zł;
* dochód z tytułu zatrudnienia – 73.679,88 zł
Dochód łączny: 123.736,68 zł (miesięcznie – 10.311,39 zł)
Mienie ruchome:

* Nissan X-Trail / 2017 rok;
* BMW 320 / 2007 rok
Kredyt: kredyt hipoteczny, Bank Spółdzielczy w Jasionce na kwotę 390 tys. zł, spłacony w styczniu 2023 r.

JOLANTA URBAŃSKA
(Wspólnie dla Częstochowy)
Oszczędności:
48.896,11 zł
Papiery wartościowe: brak
Udziały i akcje: brak
Nieruchomości: mieszkanie 54 mkw. o wartości 200 tys. zł
Dochody:
* emerytura – 56.089,72 zł;
* dieta radnej – 36.000 zł
Dochód łączny: 92.089,72 zł (miesięcznie – 7.674,14 zł)
Mienie ruchome:
brak
Kredyt: brak
Pełnione funkcje: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy

W następnym numerze przedstawimy oświadczenia majątkowe kolejnych radnych.

Udostępnij:

4 komentarzy

 • W

  Radny powinien pracować za dietę za dojazd.To w końcu działalność społeczna.Ciekawe, czy znaleźliby się chętnie?

 • W

  Radny powinien pracować za dietę za dojazd.To w końcu działalność społeczna.Ciekawe, czy znaleźliby się chętnie?

 • Anonim

  No własnie TAK POWINNO BYĆ

 • Anonim

  No własnie TAK POWINNO BYĆ

 • ola

  Gdzie jest zapisane, że radny pracuje społecznie? Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, radnym przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Według tego rozumowania, parlamentarzyści też powinni pracować społecznie.

 • ola

  Gdzie jest zapisane, że radny pracuje społecznie? Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, radnym przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Według tego rozumowania, parlamentarzyści też powinni pracować społecznie.

 • M

  Oczywiście,że posłowie tez powinni pracować za dietę!Wtedy byli by to ludzie,którzy chcą coś zrobić dla kraju czy miasta.A Pani Ola pewnie radna albo będzie kandydować.Proszę czytać uważnie Pani Olu.A że tak spytam Pani jest z PSLu?Bo tak mi coś tym zielonym szambem jedzie

 • M

  Oczywiście,że posłowie tez powinni pracować za dietę!Wtedy byli by to ludzie,którzy chcą coś zrobić dla kraju czy miasta.A Pani Ola pewnie radna albo będzie kandydować.Proszę czytać uważnie Pani Olu.A że tak spytam Pani jest z PSLu?Bo tak mi coś tym zielonym szambem jedzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content