Sprawcy brutalnego napadu zatrzymaniZaledwie dwie godziny zajęło częstochowskim policjantom ustalenie sprawców brutalnego napadu na 78-letnią częstochowiankę. Śledczy zatrzymali dwóch braci, którzy podając się za listonosza weszli do domu starszej kobiety, gdzie po groźbach przypalenia żelazkiem skradli około 130 tysięcy złotych i biżuterię. Przed ucieczką zagrozili śmiercią częstochowiance, gdy zgłosi to na policję. Mężczyźni usłyszeli zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za co mogą trafić do więzienia nawet na 12 lat. Wczoraj, decyzją częstochowskiego Sądu, sprawcy napadu zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.
Wyłudzał kredyty, zatrzymali go policjanci
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali w jednym z częstochowskich banków, 21-letniego częstochowianina, który usiłował wyłudzić kredyt w wysokości 5 tysięcy złotych. Częstochowianin posługiwał się fałszywym zaświadczeniem o zatrudnieniu i zarobkach. Jak ustalili śledczy, Artur Ż. już wcześniej, dwukrotnie wyłudzał kredyty na podstawie fikcyjnych dokumentów. W kwietniu 2014roku oszukał częstochowski bank na kilka tysięcy złotych, a w maju w jednym ze sklepów, wyłudził pożyczkę na zakup kominka w wysokości również kilku tysięcy złotych. Zatrzymany przez częstochowskich policjantów, mężczyzna usłyszał już zarzuty oszustw, za co grozi mu 8 lat więzienia.
Policjanci zabezpieczyli 2 tony nielegalnego tytoniu
Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zatrzymali 30-letniego mieszkańca Katowic. Śledczy zatrzymali samochód marki Iveco, w którym odnaleźli kartonowe pudła wypełnione tytoniem niewiadomego pochodzenia. Zabezpieczono łącznie 2 tony krajanki tytoniowej bez akcyzy. Jak szacują śledczy, straty jakie poniósł Skarb Państwa wynoszą blisko 1,4 miliona złotych. Zatrzymany Andrzej J. odpowie za przestępstwo akcyzowe, za które grozi mu wysoka grzywna.
CBOS: Policja wśród instytucji, którym najbardziej ufają Polacy
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, w grupach dorosłych mieszkańców Polski w dniach 6 – 12 lutego (1020 osób) i 6 – 12 marca (1098 osób).
Wśród instytucji państwa, które cieszą się największym zaufaniem Polaków jest Policja, którą zaufaniem obdarza 71 proc. Lepsze okazało się jedynie wojsko, któremu ufa 74 proc. W rankingu zaufania na trzecim miejscu wśród instytucji państwowych znalazły się władze lokalne miasta/gminy, zaufanie wobec których wyraziło 60 proc. Krajowym władzom sądowniczym ufa prawie połowa Polaków – 46 proc., 40 proc. respondentów ma zaufanie do organów administracji publicznej. Jeszcze mniejsze jest zaufanie do władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sejmowi i Senatowi ufa 34 proc. respondentów, nie ufa parlamentowi 54 proc. Z kolei rząd cieszy się zaufaniem 33 proc., tej instytucji państwa nie ufa 58 proc. Najmniej badanych deklaruje, że ma zaufanie do partii politycznych. Ufa im 17 proc. ankietowanych, nie ufa 66 proc.
Zaufanie do telewizji wyraziło 55 proc. Z kolei gazetom ufa 40 proc. CBOS zauważa, że ogólnie taki układ ocen utrzymuje się co najmniej od dekady.