Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Konkurs Dziennikarski im. Joanny Bar

28 sierpnia minęło 5 lat od śmierci redaktor Joanny Bar, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia „Region”, redaktor naczelnej miesięcznika „Puls Regionu”, animatorki licznych inicjatyw społecznych, edukacyjnych i kulturalnych, osoby przez lata zaangażowanej w promocję lokalnych przedsięwzięć podejmowanych przez stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne i grupy pasjonatów z regionu częstochowskiego. Pamiętamy i chcemy, aby pamięć o tej pięknej postaci częstochowskiego dziennikarstwa była obecna w życiu naszego regionu.

Dziś inaugurujemy Konkurs Dziennikarski, którego patronem jest zmarła w 2016 roku Joanna Bar. 
Konkurs adresowany jest do osób stawiającymi pierwsze kroki w charakterze dziennikarzy, piszących artykuły poświęcone problemom lokalnych środowisk, zajmujących się wydawaniem gminnych i parafialnych biuletynów, blogerów, osób prowadzących lokalne serwisy internetowe i fora. 

Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody rzeczowe i statuetki. 
Więcej informacji już niebawem na naszym profilu FB i w mediach lokalnych, o czym zawiadamia przedstawiciel organizatorów Robert Kępa z Fundacji Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego.

W skrócie o patronce Konkursu Dziennikarskiego:

Scharakteryzować w kilku zdaniach osobę Joanny Bar – to tak jakby nic nie powiedzieć. Być może to kwestia wieku, perspektywy, doświadczenia, ale dziś takich postaci zwyczajnie już nie ma. Nie głupio uparta, a stanowcza, pryncypialna, nie marnująca czasu na bzdury, bo czas to pieniądz. Dokładnie wiedziała czego od życia chce i była do tego piekielnie skuteczna. Dla niektórych sposób bycia Joanny był irytujący. Tak myśleli jednak tylko ci, którzy nie wiedzieli, jak wiele serca, życzliwości i pomocy udzielała osobom w potrzebie.
Joanna Bar nie potrafiła przejść obojętnie obok ewidentnej krzywdy ludzkiej. Czynnie udzielała się jako członkini Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której zadań należy m.in. opiniowanie spraw związanych z uzależnieniami, dofinansowanie stowarzyszeń, organizowanie wypoczynku i wsparcia dzieciom z najuboższych rodzin. Joanna funkcję tę pełniła od roku 2010 do roku 2016.

O początkach pracy dziennikarskiej – już nie najmłodszej wówczas „Barowej”, bo po czterdziestce – pięknie napisał wybitny dziennikarz częstochowski Andrzej Kawka w mistrzowskim dziele: CZĘSTOCHOWSKI ALFABET SPRAW DAWNYCH:
„Joanna nawet jak mówiła szeptem słychać ją było w odległych dzielnicach Częstochowy. A gdy podnosiła głos, to daj Boże zdrowie temu, na kogo trafiło. Zjawiła się pewnego dnia w redakcji „Gazety Częstochowskiej” jak gdyby nigdy nic i zapodała, że ma plan na wzbogacenie gazety o sprawy najważniejsze. Co może być ważniejszego niż zdrowie? Wiadomo, że nic, więc o zdrowiu Joanna napomknęła. Plan był, trzeba to przyznać, perfidnie przemyślny. Kto przytomny odmówi takiej propozycji, zwłaszcza, że mówiąc o niej patrzyła Aśka na człowieka tak, że wszystko zaczynało boleć, choroby nigdy nie zdiagnozowane dawały wyraźne symptomy, słowem, nieszczęście wisiało w powietrzu, ale na szczęście przeciwdziałanie było na miejscu, w postaci Joanny B.”
I rzeczywiście, głównymi tematami, którymi Joanna Bar zajmowała się w „Gazecie Częstochowskiej” były: medycyna, zdrowie i uroda. Ponieważ tematyka prozdrowotna do najłatwiejszych nie należy, Joanna, która – co by nie powiedzieć zawodową dziennikarką jeszcze nie była – dla podszlifowania warsztatu i wiedzy zapisała się do Stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia”, zajmującego się krzewieniem edukacji leczniczej wśród społeczeństwa poprzez podnoszenie świadomości i wiedzy dziennikarzy. Członkinią Stowarzyszenia Joanna była do końca życia, do 2016 roku.
Lokalne kontakty personalne „Barowej” nie ograniczyły się wyłącznie do tematów przez nią poruszanych w prasie. Znała dosłownie wszystkich, którzy w latach 2000-2015 byli ważni i wpływowi w subregionie częstochowskim.
W 2002 roku Joanna otworzyła własne Stowarzyszenie „Region”, którego jednocześnie została prezesem. 
W 2003 roku Joanna Bar zakończyła kilkuletnią współpracę z „Gazetą Częstochowską” i rozpoczęła przygodę dziennikarską w „Kulisach Regionu”. Jednak tytuł prasowy utrzymał się na rynku medialnym przez zaledwie 6 miesięcy, po czym przestał istnieć. Stąd w 2004 roku Joanna Bar, po skompletowaniu zespołu redakcyjnego, zaczęła wydawać własną gazetę. Wydawcą bezpłatnego miesięcznika o nazwie „Puls Regionu” zostało Stowarzyszenie „Region”, z prezes Bar na czele. Gazeta miała charakter informacyjno-edukacyjny, szczególnie w zakresie ekologii, zdrowia, turystyki, zapobiegania nałogom, historii regionu. W kierowaniu czasopismem, niezbędne dla „Barowej” okazały się wypracowane w latach poprzednich liczne kontakty, m.in. z wójtami i burmistrzami z regionu częstochowskiego, Związkiem i Kołami Łowieckimi, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, Towarzystwami Lekarskimi etc. 
Nastawiony na pozytywny przekaz miesięcznik istniałby zapewne do dziś. Pasmo sukcesów „Pulsu Regionu” przerwała jednak śmierć jego twórczyni – niezapominanej, Joanny Bar (zmarła w wieku 72 lat, dokładnie 5 lat temu – 28. sierpnia 2016 roku).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content