Wcale nie tak dawno Częstochowa była potęgą przemysłu ciężkiego, włókienniczego, dziewiarskiego etc. za sprawą chociażby zakładów Wełnopol, Warta, Dzianilana, Odzież, Huta Częstochowa. Zaledwie dwa lata temu mogliśmy cieszyć podniebienia wyrobami mleczarskimi rodzimej firmy Mleczgal (likwidacja w 2013 roku). Większość dużych firm, którymi niegdyś Częstochowa się chełpiła już nie istnieje. Teraz przyszedł smutny czas na Spółdzielnie Inwalidów Przemysłu Dziewiarskiego „Anka”.
– Wiem, że tego zakładu nie da się już uratować, ale chciałbym wiedzieć, czy mogę liczyć na parę groszy ze sprzedaży udziałów, bo emeryturę mam marną, a na starość chorób przypętało się wiele, które bym i może leczył, tylko nie mam za co – mówi pan Roman, były pracownik „Anki”.
Rzeczywiście, w 2012 roku spółdzielnia inwalidów „Anka” (przy al. Niepodległości 14 w Częstochowie) została postawiona w stan likwidacji. Procesu likwidacyjnego podjęło się Biuro Doradztwa i Usług Hera sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu.
– Jakby likwidator sprzedał budynki i grunty po „Ance”, to miałbym jakieś pieniądze. Tylko że likwidator od trzech lat kombinuje, jak tu nie sprzedać tej spółdzielni, bo chce jak najdłużej ją likwidować – sugeruje pan Roman.
Zarzuty odpiera Henryk Zdebski, prezes Hery i przekonuje, że nabywca nieruchomości już jest, brakuje tylko kilku formalnych uzgodnień.
– Nie tylko ja zostałem z nic niewartymi udziałami w ręce, jest nas blisko trzydziestu. 30 lat pracowałem w „Ance”. Przez cały ten czas odciągali mi z pensji na udziały i liczyłem, że kiedyś w przyszłości odzyskam swoje pieniądze, a teraz co mam z nimi zrobić, powiesić w kiblu? – pyta były pracownik spółdzielni.
Nabywcą, o którym wspomina prezes Zdebski, jest firma Sigma z Katowic, zajmująca się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomościami. Należy więc przypuszczać, że budynek i działka przy al. Niepodległości w Częstochowie szybko zmieniłyby właściciela. Niestety niewiele można dowiedzieć się od likwidatora, a jeszcze mniej od nabywcy. Pierwszy jest niezorientowany w sytuacji, a drugi coraz mniej zainteresowany sfinalizowaniem transakcji.
– Likwidator (Hera) chciał sprzedać nieruchomość, z tego co słyszałem jako plotkę, pod market, ale wciąż się o coś chandryczą z urzędem miasta i z zarządem dróg miejskich, więc pewnie do sprzedaży nie dojdzie – mówi pan Roman.
Redakcja „7 dni” ustaliła, że to nie pawilon handlowy, który miałby na tym terenie powstać jest kością niezgody (chociaż mógłby, bo obok jest Netto). Sigma domaga się zmiany układu komunikacyjnego przy al. Niepodległości 14, wprowadzenia dodatkowego pasa skrętu w lewo oraz sygnalizacji świetlnej. Wspomina również o budowie kładki nad ulicą i linią tramwajową, która połączyłaby nowy market z blokowiskiem po drugiej stronie jezdni.
Częstochowski zarząd dróg informuje:
„MZDiT w Częstochowie wyjaśnia, że rozwiązania komunikacyjne przedstawione przez Spółkę Sigma Group DK dla obsługi projektowanych obiektów handlowych przy Al. Niepodległości 14 i 14 A w Częstochowie (teren Spółdzielni Anka) zostały zaopiniowane negatywnie.
Budowa zjazdu na pełnych relacjach wraz z sygnalizacją świetlną zakłóciłoby koordynację zmodernizowanych obiektów sygnalizacji na skrzyżowaniach Al. Niepodległości z ul. Bór oraz ul. Równoległą. Utracili byśmy tzw. „zieloną falę” pogarszając tym samym płynność ruchu pojazdów.
Obsługa komunikacyjna planowanego zamierzenia winna odbywać się od strony ul. Stromej po wykonaniu przebudowy tej drogi (do kategorii ruchu KR-3) wraz ze skrzyżowaniem poprzez wykonanie dodatkowego pasa do skrętu w lewo z Al. Niepodległości, zwiększeniem promieni łuków oraz wprowadzeniu zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ograniczając wlot w Al. Niepodległości tylko do skrętu w prawo. Nałożone wymogi są spowodowane dużym natężeniem ruchu w ciągu omawianej ulicy oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa na drodze o ogromnym natężeniu. Wprowadzenie zwiększenia ruchu pojazdów jakie będą generowały pawilony handlowe oraz zezwolenie na wyjazd z inwestycji w kierunku północnym spowoduje znaczne pogorszenie warunków bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego w tym miejscu.
Natomiast zaproponowane przejście dla pieszych przez jezdnię oraz torowisko tramwajowe w Al. Niepodległości wskazano zaprojektować jako kładkę nad drogą. Po spełnieniu powyższych warunków inwestycja zostanie zaakceptowana przez MZDiT w Częstochowie”.
– Teraz myślę, że te udziały pewnie przepadną, bo trudno likwidatorowi będzie ten budynek sprzedać. Chociaż z drugiej strony mnie się widzi, że wart jest niemało, budynek przeszedł remont, wymieniono w nim okna i został ocieplony. Ja i wszyscy byli pracownicy, którzy maja udziały boimy się, co to dalej będzie. „Anka” miała długi jeszcze gdy działała, likwidacja tylko pogarsza jej sytuację finansową. Długi rosną. Obawiam się, że nawet jeśli majątek spółdzielni zostanie sprzedany, to dla pracowników za udziały może nic nie zostać. Pieniądze pójdą na spłatę długów – mówi Roman, były pracownik spółdzielni „Anka”.