Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Już niedługo Europejska karta osoby z niepełnosprawnością

Proponowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza ogólno unijną Kartę Osoby z Niepełnosprawnością i Europejską Kartę Parkingową dla Osób z Niepełnosprawnościami.

Ustanowienie ram przepisów i wspólnych warunków dotyczących zarówno Europejskiej Karty Osoby z Niepełnosprawnością, jak i Europejskiej Karty Parkingowej dla Osób z Niepełnosprawnościami, jest jedną z inicjatyw przewodnich strategii na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Przepisy te pomogą zapewnić skuteczniejsze i pełniejsze uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i ich integrację społeczną oraz ułatwi osobom niepełnosprawnym podróżującym do innego państwa członkowskiego lub odwiedzającym je przez krótki czas, korzystanie z prawa dostępu do warunków specjalnych lub preferencyjnego traktowania oferowanych przez podmioty prywatne, lub organy publiczne, bez dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, na takich samych zasadach jak osoby z niepełnosprawnościami w tym państwie członkowskim.

Usprawnią również korzystanie ze środków transportu oraz z warunków i udogodnień związanych z parkowaniem zarezerwowanym dla osób z niepełnosprawnościami na takich samych zasadach jak w tym państwie członkowskim. Dlatego konieczne stało się ustanowienie ram, przepisów i wspólnych warunków, w tym wspólnego znormalizowanego wzoru, dotyczącego Europejskiej Karty Osoby z Niepełnosprawnością stanowiącej dowód uznanego statusu osoby z niepełnosprawnością oraz Europejskiej Karty Parkingowej dla Osób z Niepełnosprawnościami stanowiącej dowód ich uznanego prawa do warunków i udogodnień związanych z parkowaniem zarezerwowanym dla osób z niepełnosprawnościami.

Określone zostały wspólne przepisy i warunki regulujące wydawanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami oraz jej wspólny wzór, który będzie stosowany przez wszystkie państwa członkowskie i zastąpi wszystkie istniejące krajowe karty parkingowe.

Uznano, że dla wielu osób z niepełnosprawnością prywatny transport samochodowy jest najlepszą lub jedyną możliwością samodzielnego poruszania się. Możliwość zaparkowania jak najbliżej miejsca docelowego i dostępność zarezerwowanych lub poszerzonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami ma kluczowe znaczenie dla wspierania ich niezależności i ułatwia korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Obie karty będą wydawane obywatelom UE, których status niepełnosprawności i prawa są uznawane przez państwo członkowskie, w którym zamieszkują, członków ich rodzin oraz osób im towarzyszących lub pomagających.

Dyrektywa proponuje, aby obie karty były dostępne w formacie fizycznym i cyfrowym, przy czym – bezpłatnie. Chcą, aby zasady i warunki ubiegania się o kartę były dostępne w przystępnych formatach, w tym w krajowych i międzynarodowych językach migowych oraz alfabecie Braille’a, a także w łatwo zrozumiałym języku. Mamy nadzieję, że w końcu jest szansa, że osoby niepełnosprawne także w Polsce będą miały takie same prawa jak każdy inny obywatel UE.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content