Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jerzy Kulej wciąż w naszej pamięci

13. lipca prezentacja pomnika znanego częstochowianina stworzonego przez innego wybitnego mieszkańca naszego miastaW dniu 28 kwietnia 2017 r. z inicjatywy Pawła Poliszewskiego, zawiązany został Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jerzego Kuleja w Częstochowie, którego celem jest wyróżnienie i upamiętnienie najwybitniejszego polskiego pięściarza.

Jerzy Kulej urodził się 1940 r. w Częstochowie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata. W „Starcie Częstochowa” rozpoczął treningi i odnosił pierwsze sukcesy sportowe. Zapamiętaliśmy go jako dwukrotnego – złotego medalistę igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 roku i w Meksyku w 1968 roku, dwukrotnego mistrza Europy, wielokrotnego mistrza Polski. Po zakończeniu kariery z sukcesami komentował wydarzenia sportowe. W okresie swojej popularności sprawdził się jako  aktor w filmie „Przepraszam, czy tu biją”.  W IV kadencji Sejmu parlamentarzysta.  
Jerzy Kulej zmarł w 2012 r., ale za życia wielokrotnie powracał do Częstochowy, do miasta lat młodości i zawsze z sentymentem mówił o Częstochowie.                                                                                         

– Mnie – jako pomysłodawcy i inicjatorowi projektu – przypadł zaszczyt i honor przewodniczyć  Komitetowi – mówi Paweł Poliszewski.
Patronat nad budową pomnika sprawuje Komitet Honorowy, reprezentowany przez Jerzego  Rybickiego – złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r.;  Marka Piwowskiego – reżysera; Zbigniewa Buczkowskiego – aktora; Andrzeja Kostyrę – dziennikarza; Andrzeja   Gmitruka – trenera i szkoleniowca; Marka Cieślaka – żużlowca, trenera; Andrzeja  Suprona – mistrza świata i Europy, wicemistrza olimpijskiego; Janusza  Stabno – rzecznika Polskiego Związku Bokserskiego; Przemysława Kossakowskiego – dziennikarza, autora  programu „Kossakowski. Inicjacja” oraz prezydenta Miasta  Częstochowy.     
                    
W maju 2017 r. podczas Konferencji Inauguracyjnej w Częstochowskiej „Konduktorowni”, uczestniczył najwybitniejszy częstochowski artysta Jerzy Kędziora, który na zaproszenie Komitetu  ma wykonać rzeźbę Jerzego Kuleja. Projekt i budowa pomnika ma zostać sfinansowana z środków  społecznych i wpłat darczyńców.
W lipcu 2017 r. Komitet w porozumieniu z pracownikami Urzędu Miasta Częstochowy wytypował   3 miejsca, gdzie mógłby zostać zlokalizowany pomnik tego wybitnego olimpijczyka. Paweł  Poliszewski postanowił, by lokalizacje zostały zaprezentowane mieszkańcom Częstochowy i    poddane ich ocenie.
W czasie trwającego 10 tygodni głosowania najwięcej głosów oddano na lokalizację pomnika przy ulicy Piłsudskiego na styku z I Aleją (na tzw. „wyspę”). Miejsce to znajduje się w tzw. strefie zabytkowej, dlatego Komitet zwrócił się o opinię do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. W odpowiedzi konserwator stwierdził dopuszczalność lokalizacji. Również Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie nie wnosi sprzeciwu w sprawie lokalizacji.
Z końcem roku Komitet uzyskał osobowość prawną pod nazwą Stowarzyszenie Pamięci Jerzego  Kuleja „Satysfakcja”, którego prezesem jest Paweł Poliszewski (nauczyciel, działacz społeczny, wolontariusz; pełni funkcję wicedyrektora Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie; organizator Zbiorek Żywności pod patronatem Banku Żywności w latach 2012-18).

W pracowni Jerzego Kędziory trwają prace nad ostateczną sylwetką pięściarza.  
– Zależało nam, by mistrz Kędziora przedstawił mistrza Kuleja w ruchu podczas walki, gdy wyprowadza słynny lewy krzyżowy, taką kombinacją ciosów rozstrzygał walki na swoją korzyść, często przed czasem. W okresie apogeum sukcesów o Jurku Kuleju komentatorzy sportu mówili  „urodzony, aby nokautować.” Rzeźba sportowca będzie miała około 3 m wysokości – informuje Poliszewski.     
                   
Czy pomnik odda charakter sportowca, przekonamy się wkrótce – 13 lipca 2018 r. Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jerzego Kuleja w Częstochowie Paweł Poliszewski, zaprasza wszystkich mieszkańców Częstochowy do udziału w konferencji, podczas której zaprezentowany zostanie projekt pomnika wybitnego pięściarza urodzonego w Częstochowie.
Spotkanie odbędzie się w dniu 13 lipca 2018 r. (piątek) o godzinie 10. w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content