Festiwal Śląskie Smaki wędruje po województwie od 5 lat, reklamując specjały kulinarne województwa śląskiego. Poznać można smaki nie tylko kuchni śląskiej, ale i beskidzkiej, jurajskiej itd. Tegoroczna edycja zawita do Złotego Potoku w gminie Janów.
Aromat kuchni regionalnych województwa śląskiego 19. czerwca ściągnie smakoszy tym razem na Błonia Złotopotockie, nad staw Amerykan. Wcześniejsze edycje festiwalu odbyły się w Podzamczu – na zamku Ogrodzienieckim, Cieszynie, Raciborzu i Pszczynie. – Nasz festiwal jest ruchomy, jeśli chodzi o miejsce imprezy, gdyż naszym założeniem jest pokazać całe województwo, jego bogactwo kulinarne. Jednocześnie przez takie działania pokazujemy jak różnorodny turystycznie jest nasz region – wyjaśnia Barbara Salamon-Szympruch ze Ślaskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem festiwalu.
Idea festiwalu zatem wyraża się w dążeniu do odbudowy świetności i sławy tradycyjnych kuchni. Cel ten organizatorzy osiągają, zapraszając kucharzy zarówno profesjonalistów, jak i amatorów do udziału w konkursie. Osoby uczestniczące w imprezie biorą tym samym udział w pokazie sztuki kulinarnej, a przy tym też zapoznają się z tradycją i kulturą. Oprócz posmakowania tradycyjnych dań, można wysłuchać historii danej potrawy oraz jej związku z konkretnym regionem. – Zgłaszają się do nas nie tylko kucharze profesjonalni czy uczniowie szkół gastronomicznych, ale też amatorzy, którzy gotują tradycyjne potrawy niemal na co dzień. Chodzi o Koła Gospodyń Wiejskich, ale i rodziny kultywujące regionalną sztukę kulinarną – mówi Barbara Salamon-Szympruch.
Podstawą festiwalu jest zatem konkurs kulinarny, do którego organizatorzy zapraszają kucharzy z całego województwa. Warunkiem jest, by prezentowane przez nich potrawy należały do tradycji województwa śląskiego. – Maksymalnie możemy zakwalifikować 24 drużyny. Ponieważ otrzymaliśmy informacje od osób, które chciałyby się zgłosić do konkursu, że w związku z powodzią nie zdążą na czas przesłać zgłoszenia, przedłużyliśmy czas rekrutacji do 28. maja. Czekamy na zgłoszenia pocztą tradycyjną i mailową na adres Śląskiej Organizacji Turystycznej – mówi Salamon-Szympruch. Poza tym na tych, którzy będą się bawić na festiwalu, czeka wiele innych atrakcji. Występy Kół Gospodyń Wiejskich, zespołu The Postman, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, kabaretu „Nowaki” oraz gościa specjalnego – pokaz kulinarny Karola Okrasy przeplatać będą liczne konkursy dla publiczności. Nie będzie można narzekać na nudę czy brak wrażeń angażujących wszystkie zmysły, przede wszystkim smaku. Nowością tegorocznej edycji jest konkurs na nalewkę. Ci, którzy w domowych warunkach przygotowują tradycyjne trunki z naturalnych surowców mają szansę pochwalić się swymi specjałami. Na zakończenie będzie szansa spalenia kalorii przyswojonych podczas degustacji pyszności przygotowanych przez zespoły konkursowe, szalejąc na parkiecie. Program przewiduje bowiem dyskotekę.
Zwycięzcy zostaną nagrodzeni statuetkami Złotego, Srebrnego i Brązowego Durszlaka. Ponadto zdobywca I miejsca będzie mógł posługiwać się tytułem Eksperta Śląskich Smaków 2010. Więcej informacji o poprzednich edycjach festiwalu, a także regulamin i formularze zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej organizatorów: www.slaskiesmaki.pl.