Czyli pomiar smogu (PM 10) w godzinach oraz dniach na przestrzeni latW przypadku Myszkowa należy zadać kluczowe pytanie: dlaczego brak jest danych pomiarowych za blisko 1/4 roku 2021? Przeprowadzone przez Częstochowski Alarm Smogowy analizy, doprowadziły do wykrycia szokujących nieprawidłowość dla myszkowskich pomiarów. Mianowicie w 2020 roku przez 51 dni, pomiar nie był wykonywany (brak danych – dni bez pomiaru) i analogicznie w 2021 przez aż 89 dni!
W 2021 roku Częstochowski Alarm Smogowy rozpoczął realizację projektu #JurabezSmogu, którego efektem jest interaktywna mapa, natomiast w 2022 opracowane grafiki i wykresy powstały na podstawie oficjalnych wyników i pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ Myszków , ul. Miedziana 3). Co istotne, analiza dotyczy najnowszych danych z regionów, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych gminach powiatu, lecz można przypuszczać, że również i tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.
Szczegółowe dane na stronie: www.jurabezsmogu.pl
Polski Alarm Smogowy stworzył Ranking Miejscowości z największą ilością Smogu w 2020 roku. Niestety Myszków również znajduje w tym rankingu. Według Polskiego Alarmu (GIOŚ 2021) było 58 dni smogowych z przekroczeniem normy stężeń dla PM 10, która wynosi 50 µg/m³.
W ciągu całego ubiegłego roku mieszkańcy regionu narażeni byli na oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem i brak rzetelnej informacji o jego jakości!
Wykres wskazuje na problem wysokiego stężenia zanieczyszczeń zmierzonych i problem z dostępem do informacji z aż 89 dni roku 2021 z uwagi na brak danych.
[czytaj – wykres]
– Najprostszą drogą do zamiatania pod dywan problemów związanych ze smogiem jest irracjonalne twierdzenie, że zbity termometr spowoduje, iż nie będziemy mieli gorączki. W mojej ocenie mamy tutaj do czynienia z kreatywnym pomiarem smogu. Brak pomiaru w blisko 25 procentach w skali całego roku, nie zmniejsza poziomu zanieczyszczeń – mówi prezes Hubert Pietrzak, Częstochowski Alarm Smogowy.
W roku 2022 powstała, w ramach projektu „CzAS odetchnąć, czystym powietrzem!”, najnowsza wersja interaktywnej mapy, która zawiera szczegółowe dane dotyczące czaso-okresów z podziałem na powiaty.
Z zebranych przez Częstochowski Alarm Smogowy danych, mieszkańcy mogą dowiedzieć się, kiedy wystąpiło największe zanieczyszczenie powietrza spowodowane zjawiskiem smogu.