Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ile więcej zapłacimy za wodę?

Od 1 stycznia 2017 roku ma wejść w życie nowe prawo wodne. To druga poważna zmiana przepisów (obok śmieci), która przeciętnego Kowalskiego szarpnie po kieszeni. Tygodnik „” zwrócił się do częstochowskich wodociągów z pytaniami: co niesie ze sobą Nowe Prawo Wodne, czy przedsiębiorstwo przewiduje wzrost cen za wodę, a co ze ściekami?

„Przedsiębiorstwo wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego wystosowało pismo do Prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” z wnioskiem o pomoc w dotarciu z naszym apelem do władz na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Zwróciło się także do Prezydenta Częstochowy, Zarządu Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji z prośbą o wsparcie naszych działań, o informowanie samorządowców i parlamentarzystów o konsekwencjach planowanych zmian zarówno dla przedsiębiorstw wodociągowych, przemysłu jaki i gospodarstw domowych. Podobne działania podejmuje większość przedstawicieli branży wodno-kanalizacyjnej i samorządowcy o czym donoszą media w zasadzie każdego dnia. 

Nowa ustawa oraz akty wykonawcze wprowadzają szereg zmian organizacyjnych związanych z likwidacją niektórych struktur i powołaniem nowych. Jednak w naszej ocenie dla przedsiębiorstw z branży wodno-kanalizacyjnej jak i dla odbiorców najistotniejszą zmianą w tym projekcie ustawy są zmiany opłat za pobór wód podziemnych. Opłaty te mają charakter  nowego podatku i są niezależne od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.  Udzielając odpowiedzi na Pani pytanie informujemy, że wzrost cen za dostawę wody w przyszłym roku będzie spowodowany jedynie zmianami opłat wynikającymi z zapisów przedmiotowej ustawy i jej aktów wykonawczych. Przedsiębiorstwo nie planuje podniesienia cen z żądnych innych powodów. Nowe stawki opłat za dostawę wody można dziś tylko szacować. 

Analizując zapisy nowej ustawy Przedsiębiorstwo skalkulowało możliwy najwyższy wzrost cen wody spowodowany jedynie jednym czynnikiem-wzrostem opłat za jej pobór: o 17,7 %  czyli o 0,69 zł/m³, opłata za wodę zatem może wynieść 4,58 zł/m³. Dla jednostek użyteczności publicznej wzrost opłat to 24,17 % czyli 0,94 zł, dla przemysłu w zależności od rodzaju działalności (wzrost od 23,58 % do 66,12 %). Przy wzroście 66,12 % wyniesie 6,62 zł zamiast dotychczasowych  3,99 zł/m³. Dla zobrazowania konsekwencji wprowadzenia zmian stawek opłat informujemy, że opłata za pobór wód podziemnych wniesiona przez Przedsiębiorstwo w roku 2015 wyniosła 2.012.634 zł szacowana opłata po wprowadzeniu nowej ustawy wyniesie 12.760.000 zł tj. wzrost o 634 %.

Przedsiębiorstwo każdego roku opracowując wniosek taryfowy szczegółowo analizuje wszystkie obszary działalności szukając oszczędności, by zminimalizować konieczne podwyżki cen usług, natomiast narzucone przez ustawodawcę zasady i wyższe opłaty w żaden sposób nie będą mogły być korygowane. 
Odnośnie zapytania dotyczącego zmiany opłat za odbiór ścieków informujemy, że nie przewidujemy w przyszłym okresie taryfowym podniesienia stawek opłat za odbiór i oczyszczanie ścieków. Jednak informujemy, że 50 % kosztów odbieranych ścieków stanowi ich oczyszczanie przez odrębny podmiot tj. Oczyszczalnię Ścieków „Warta” SA a Przedsiębiorstwo nie posiada wiedzy na temat planów zmian stawek opłat przez przedmiotową Spółkę.

Karolina Kowalska – rzecznik prasowy, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego.”

Udostępnij:

2 komentarzy

 • wyborca PiS

  Pisiory my wam tego nie zapomnimy,to wasza ostatnia kadencja.

 • wyborca PiS

  Pisiory my wam tego nie zapomnimy,to wasza ostatnia kadencja.

 • ekolog

  Pisiory popłyną na deszczówce jak gówno w klozecie.

 • ekolog

  Pisiory popłyną na deszczówce jak gówno w klozecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content