W naszym cyklu opisującym codzienne problemy częstochowian przyjrzeliśmy się już problematyce przewożenia zwierząt w tramwajach i autobusach. Chociaż mieszkańcy niejednokrotnie skarżyli się naszej redakcji na zwierzaki źle zachowujące się na ulicach, okazało się, że przewożenie czworonogów transportem publicznym nie stwarza wielu kłopotów. Duże psy zazwyczaj mają smycze i kagańce, małe pieski są brane na ręce i pilnowane przez właścicieli. Tym razem, na prośbę Czytelników postaramy się rozwiać wątpliwości związane z przewożeniem nietypowych bagaży.
Za rower płacimy – za wózek nie
O tym, jaki bagaż powinien być przewożony po wykupieniu dodatkowego biletu decyduje zarządzenie Prezydenta Miasta Częstochowy w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej powierzonej do realizacji przez gminę Częstochowa. Jasno i w sposób nie budzący wątpliwości opisany tam jest sposób przewożenia rowerów. Za rower należy zapłacić biletem o nominale 3 zł na terenie miasta i biletem o nominale 4,20 zł na liniach podmiejskich. Ten sam cennik obowiązuje pasażerów przewożących psy oraz bagaże. Dla psów stosuje się przy tym dwa wyjątki – opisywane już przez nas przewożenie małego pieska tak zwanej „rasy kanapowej”, jeśli jest on wzięty na ręce, nie wymaga biletu. Warto też nadmienić, że psy pracujące jako przewodnicy osób niewidomych są także od opłaty za przejazd zwolnione.
Bagaż natomiast jest przez przepisy definiowany jako „przedmiotów o wymiarach powyżej 20x40x60 cm”. Wyjątkiem od tej, opartej na gabarytach, reguły są wózki dziecięce oraz wózki inwalidzkie. Te nie są traktowane jako bagaż i nie potrzeba na ich przewożenie biletu, tak jak potrzeba na przewożenie np. roweru.
Dociekliwi Czytelnicy pytali co w sytuacji, gdy przewożony przedmiot przekracza założone limity wielkości tylko w jednym wymiarze. Takim przedmiotem może być np. karnisz, który jest dłuższy niż 60 cm, ale jego pozostałe parametry nie wychodzą poza ograniczenia. Zgodnie z przepisami za karnisz powinniśmy zapłacić, bo wystarczy, żeby wielkość przedmiotu wykraczała poza ustalone ograniczenia choćby w jednym tylko wymiarze. Automatycznie staje się on wtedy „bagażem”, chociaż są i od tej reguły odstępstwa.
Młodzi artyści mają łatwiej
Jedna z Czytelniczek opisywała nam sytuację, w której młoda uczennica szkoły muzycznej zastanawiała się, czy musi mieć bilet na przewożenie wiolonczeli w futerale. Okazuje się, że nasze miasto jest przyjazne dla uczniów i studentów kierunków artystycznych. Na mocy bowiem wspomnianego prezydenckiego zarządzenia konieczność uiszczania opłaty za bagaż nie dotyczy instrumentów muzycznych i teczek rysunkowych przewożonych przez uczniów i studentów do ukończenia 21 roku życia.
Jaka kara?
Opłata za jazdę bez ważnego biletu wynosi na mocy przepisów 80-krotność ceny biletu jednorazowego miejskiego normalnego, natomiast opłata za przewóz psa oraz bagażu lub wózka (oczywiście z wyjątkiem wózków dziecięcych i inwalidzkich) bez ważnego biletu stanowi 24-krotność ceny biletu jednorazowego biletu miejskiego. Warto przy okazji uprzedzić osoby posiadające uprawnienia do korzystania z ulg. Koniecznie trzeba pamiętać o posiadaniu przy sobie odpowiednich dokumentów poświadczających uprawnienia do zniżki. Trochę przypomina to jazdę samochodem bez prawa jazdy w kieszeni – nie można w takiej sytuacji policji drogowej powiedzieć „mam prawo jazdy, ale zostawiłem w domu”. Opłata za użycie ulgowego biletu bez odpowiedniego dokumentu to też 80-krotność ceny pojedynczego przejazdu.