Najstarsza klientka ZUS, która otrzymuje świadczenie honorowe, mieszka na Śląsku. Kilka miesięcy temu ukończyła 114 lat. Jest ona w gronie ponad 2 tysięcy osób w kraju, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia z okazji setnych urodzin. W województwie śląskim taka premia za wiek trafia do 248 mieszkańców.
– Każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może otrzymać honorowe świadczenie pieniężne. Raz przyznane, ZUS wypłaca co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują je w różnych kwotach. Obecnie wysokość świadczenia honorowego, dla osób które ukończyły sto lat po 29.02.2020 r., wynosi 4294,67 zł brutto – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Świadczenie wypłacane jest nie tylko dotychczasowym klientom ZUS, ale również stulatkom, którzy do tej pory nie otrzymywali emerytury lub renty z żadnej instytucji. Im także przysługuje świadczenie w szczególnym trybie za ukończenie stu lat.
Jak załatwić formalności
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
Liczba stulatków rośnie
W gronie stulatków zdecydowanie przeważają panie. Mężczyzn z „premią za wiek” jest 46. Najstarsza Polka, która otrzymuje świadczenie honorowe z ZUS niedawno ukończyła 114 lat, natomiast najstarszy mężczyzna, który pobiera świadczenie honorowe ma 107 lat.
W kraju najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały Oddziały ZUS w Gdańsku (133) i w Warszawie I (135).
Oddział ZUS w Częstochowie wypłaca świadczenie honorowe dla 35 osób, w tym 5 mężczyzn. Najstarsza częstochowianka ukończyła 104 lata, i tyle samo lat ma najstarszy mężczyzna z Częstochowy.
W porównaniu do końca 2018 r. liczba osób pobierających świadczenie honorowe wzrosła. Wówczas w całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 1,9 tys. świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat (dane na grudzień 2018 r.). Obecnie liczba stulatków, którym ZUS wypłaca to świadczenie przekroczyła 2,1 tys.
Zgodnie z prognozami długoterminowymi zapowiada się, że liczba osób w wieku 100 lat i więcej będzie rosła. W 2040 r. będzie ich aż 20,4 tys., w 2060 r. – 66,8 tys., a w 2080 r. – już 124,2 tys.
Oprócz ZUS, dla emerytów i rencistów, które ukończyły 100 lat, wypłaty realizują także KRUS i resortowe zakłady emerytalne MSWiA i MON.