W częstochowskim Ratuszu odbyła się uroczysta premiera książki „Zarys historii górnictwa rud żelaza w częstochowskim obszarze rudonośnym”, autorstwa sekretarza Międzyzakładowego Koła Seniorów SITG w Częstochowie Eugeniusza Marchewki.
Książka „Zarys historii górnictwa rud żelaza w częstochowskim obszarze rudonośnym” to skarbnica wiedzy o tym cennym surowcu mineralnym. To z publikacji dowiadujemy się, że ślady wytwarzania żelaza z rudy w regionie Częstochowy sięgają 500 lat przed naszą erą. W dwóch kurhanach, przebadanych przez archeologów w miejscowości Przywóz nad Wartą w powiecie wieluńskim stwierdzono, że zamieszkali tam ludzie trudnili się wytopem żelaza z rudy oraz wytwarzali narzędzia i broń.
W publikacji jest m.in. rozdział o górnictwie rud żelaza po II wojnie światowej w gminie Poczesna. Zawsze była tam znacząca liczba kopalń, a wcześniej kuźnic, produkujących żelazo oraz niezbędne wyroby z żelaza. Wieś Borek w tej gminie to siedziba rejonu kopalń, zalążek przedsiębiorstw KRŻ i ZBM „Osiny” w Osinach. Z kolei na terenie gminy Konopiska w XX w. były cztery kopalnie odkrywkowe oraz siedem kopalń podziemnych. W publikacji jest także mowa o kuźnicach, kopalniach, piecach prażalnych w Częstochowie w dzielnicach Kawodrza, Gnaszyn, Dźbów i Sabinów. Autor poświęcił też miejsc gminom i kopalniom rud żelaza powiatu kłobuckiego oraz działalności Stowarzyszenia Górników w Kłobucku.
Dzięki temu, że publikacja jest obszerna w szczegóły historyczne i bogato ilustrowana z pewnością stanowić będzie cenne źródło informacji o górnictwie rud żelaza w częstochowskim obszarze rudonośnym, zarówno dla obecnych jak i przyszłych pokoleń.