Dziś mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia rozpoczną się w Częstochowie o godz. 17.00 mszą świętą w Kościele Akademickim p.w. Najświętszego Imienia Maryi. W tym samym czasie zabrzmią syreny alarmowe, które oprócz funkcji upamiętnienia walk powstańczych w 1944 roku, będą treningiem sprawności sygnału. Dalsze uroczystości będą odbywać się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pochylmy się nad jego historią.
Częstochowski Pomnik Nieznanego Żołnierza, choć nie tak znany jak ten warszawski, został wzniesiony wcześniej od niego – w 1921 roku. W ciągu swojej historii zmieniał zarówno wygląd, jak i lokalizację. Początkowo znajdował się pod murami jasnogórskich wałów. Jego płytę ufundował Antoni Błaśkiewicz w celu upamiętnienia swego syna Teodora, gimnazjalistę z „Sienkiewicza”, który poległ w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w 1920r. Po czterech latach zawiązał się Komitet uczczenia zwłok Nieznanego Żołnierza, który zdecydował o przeniesieniu płyty do wnęki w ogrodzeniu Parku 3 Maja w alejce Sienkiewicza. W latach 30. pojawił się pomysł kolejnej zmiany lokalizacji: bliżej Alei, przy wejściu do Parku 3 Maja. Finalnie projektu zaniechano. Wart uwagi jest również fakt, że pierwotnie na pomniku krzyża nie było, ale abstrakcyjna wizja plastyczna. Krzyż początkowo był czarny, ale patyna zzieleniała, więc go pomalowano.
Dziś o godz. 17.45 odbędzie się przemarsz z kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Tam odśpiewany zostanie Hymn, odbędą się wystąpienia okolicznościowe, a na Grobie zostaną złożone kwiaty.
Organizatorem uroczystości jest Urząd Miasta Częstochowy i Światowy Związek Żołnierzy AK Zarząd Okręgowy w Częstochowie.