Odpowiedzi udziela Robert Kalinowski, prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Częstochowie.
– Mam samodzielnie segregować śmieci i w dodatku płacić więcej za usługę? Skoro płacę, wymagam. Chcę mieć wolną głowę. A może ci, którzy rozdzielają śmieci będą płacić mniej? To mogłoby mnie zmobilizować.
– Uwagi czytelnika są w pełni uzasadnione. Mieszkańcy, którzy będą segregować wytwarzane odpady komunalne i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki będą ponosić niższe opłaty. Jest to regulacja ustawowa.
– Myślę, że minie wiele czasu, zanim ludzie nauczą się segregować śmieci. Nawet jeśli chciałabym segregować, to nie wiem, jak to robić. Jeśli będę to robić nieumiejętnie, to czy grozi mi kara?
– Po akceptacji założeń systemu przez Rade Miasta i podjęciu stosownych uchwał (planujemy, że nastąpi to w III kwartale br.) realizować będziemy kampanię informacyjną, w tym spotkania z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach naszego miasta, a także kolportaż ulotek, plakatów etc. Na stronie internetowej będziemy informować mieszkańców naszego miasta o sposobach segregacji odpadów i nowych zasadach funkcjonowania systemu. System rusza 1 lipca 2013 r. a to oznacza, że trochę czasu na zapoznanie się z systemem będziemy mieli.
Kary za niesegregowanie odpadów nie będzie, będą natomiast podwyższone opłaty w przypadku nie realizowania tego obowiązku.
– Ile pojemników będzie w każdym gnieździe selektywnej zbiórki? Co będziemy musieli oddzielać?
– W każdym punkcie selektywnego zbierania odpadów umieszczone będą trzy pojemniki, w których gromadzić będziemy papier, szkło, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe.
Dodatkowo każdy mieszkaniec będzie zobowiązany selektywnie zbierać i umieszczać w oddzielnym pojemniku odpady kuchenne pochodzenia roślinnego.
– Czy miasto ma pomysł, w jaki sposób ludzi zachęcić do segregowania? Może jakieś darmowe worki?
– Mechanizm zachęty do selektywnej zbiórki odpadów przewidział już ustawodawca. Są to niższe opłaty, o których była mowa powyżej. W założeniach systemu dla naszego miasta planujemy zdjąć z mieszkańców ustawowy obowiązek wyposażenia posesji w pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. I dlatego selektywna zbiórka odpadów planowana jest w punktach, które utworzy Miasto.
Zachętą dodatkową z pewnością będzie dogodna dla mieszkańców lokalizacja tych punktów, stąd też planowane są konsultacje społeczne w tym zakresie.