Dzień Matki obchodzimy tradycyjnie 26 maja. To wyjątkowe i ważne święto dla wszystkich mam i ich dzieci. A skąd wzięła się ta tradycja?
Święto pochodzi ze starożytnej Grecji i Rzymu. Wtedy czczono Matki-Boginie, opiekujące się światem, zapewniające urodzaj i płodność. W Anglii święto matek nazywano „niedzielą u matki” i było to raczej święto religijne. Matkom składano wizytę w kościele. Był to też dzień wolny od pracy.
W znanej nam formie święto wróciło do Anglii po II wojnie światowej i teraz jest obchodzone w tym kraju zawsze w trzecią niedzielę marca. Co ciekawe, Brytyjczycy przywiązują do Dnia Matki znacznie większą wagę niż do Świąt Bożego Narodzenia.
W USA o świętowanie dnia mam walczyły Ann Marie Reeves Jarvis i znana amerykańska abolicjonistka, Julia Ward Howe. Ostatecznie święto ustanowiono dzięki córce Ann Jarvis, która podjęła walkę rozpoczętą przez matkę. Od 1914 r. Dzień Matki jest w USA świętem narodowym.
W Polsce Dzień Matki obchodzimy niezmiennie 26 maja, ale najpopularniejszym terminem święta na świecie jest druga niedziela maja. Kraje, które wtedy świętują to: Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela. W Indonezji Święto Matki obchodzone jest 22 grudnia. Ale w wielu państwach ten dzień obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet, czyli 8 marca.
W ponad 40 krajach, w tym w Polsce, święto wygląda podobnie – Mamy obdarowywane są kwiatami, drobnymi upominkami i odbierają życzenia, ale np. we Włoszech dzieci pieką wtedy Mamom ciastka w kształcie serc. W czasach PRL -u Polacy obdarowywali swoje Mamy wszechobecnymi goździkami i ewentualnie paczką rajstop.
Najważniejsza jest pamięć i życzenia składane prosto z serca. Bukiecik pachnących konwalii z pewnością będzie miłym dodatkiem.