Będą zmiany w szpitalu na Parkitce. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przenosi oddział pediatrii dziecięcej do szpitala na Tysiącleciu. Nieco kontrowersyjna decyzja – zdaniem niektórych pracowników – podyktowana jest nowym projektem Kazimierza Pankiwicza, dyrektora szpitala.
– Wszyscy wiedzą, że od lat marzeniem dyrektora jest stworzenie oddziału hematologii w naszym szpitalu. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że dyrekcja chce rozszerzać i rozwijać usługi medyczne proponowane przez szpital na Parkitce. Niestety, by otworzyć nowy oddział, dyrektor chce zamknąć inny – jeden kosztem drugiego – mówi pielęgniarka zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Prawdą jest, iż obecnie szpital na Parkitce posiada jeden z najlepszych na południu Polski oddziałów dziecięcych. Niewątpliwie wielkim atutem częstochowskiego szpitala jest skupienie w jednym miejscu zwanym pawilonem dziecięcym wszystkich koniecznych do ratowania zdrowia i życia dzieci oddziałów – chirurgia dziecięca, pediatria, laboratorium.
Decyzja o przeniesieniu jednego z oddziałów dziecięcych w praktyce oznaczać będzie, że chore dzieci przewożone będą od szpitala do szpitala. Na przykład badanie rezonansem możliwe jest wyłącznie w szpitalu na Parkitce. Dziecko, które trafi na Tysiąclecie będzie musiało być przetransportowane na Parkitkę, a potem z powrotem na oddział przy PCK. Podobnie w przypadku badań laboratoryjnych. Laboratorium na Tysiącleciu czynne jest do godziny 14, a na Parkitce całą dobę. Bardzo istotnym argumentem pozostawienia pediatrii przy Bialskiej jest współpraca międzyoddziałowa. W bezpośrednim sąsiedztwie pediatrii jest OIOM (Oddział Intensywnej Opieki Medycznej), czy chirurgia dziecięca. W sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka, natychmiast przenoszone jest do właściwego oddziału.
Wydawałoby się, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, zajmujący olbrzymi budynek zlokalizowany w dzielnicy Parkitka jest na tyle duży, iż pomieści wszystkie niezbędne oddziały. – Niestety brakuje nam miejsca. Na niektórych oddziałach pacjenci leżą na korytarzach – informuje rzecznik prasowy szpitala przy Bialskiej, Magdalena Sikora. Marzenie dyrektora o nowym oddziale, obecnie nie jest możliwe – z oczywistych powodów. Stąd przeniesienie pediatrii na Tysiąclecie. – Taki jest plan. Trudno jednak powiedzieć, kiedy to nastąpi. Przewidujemy, że jednak nie wcześniej jak w następnym roku. Obecnie przygotowywane jest jedno piętro szpitala przy PCK na przeniesienie pediatrii z Parkitki – mówi rzecznik prasowy.
Zmiany na Parkitce w niewielkim stopniu obejdą dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, bo jest jedna dla dwóch szpitali – na Parkitce i na Tysiącleciu. Innego zdania są rodzice chorych dzieci, dla których wartościowanie oddziałów na te ważne i ważniejsze, w przypadku pediatrii nie pozostawia wątpliwości.