* to zabrzmi absurdalnie, ale jest faktem od 1 września tego roku* nie będzie już w Częstochowie inkasentów gazowych* listonosze prócz dostarczania poczty będą spisywać liczniki gazuDziecko zapytane w przedszkolu o to, co robi listonosz, odpowie, że przynosi listy. Należy dziecięcą wiedzę uzupełnić. Dostarczyciele listów i przesyłek w Częstochowie od tygodnia mają dodatkowe zajęcie: odczyt stanu liczników gazu. Jeśli więc do naszych drzwi zapuka listonosz (a nie jak dotychczas inkasent gazowy) i poprosi nas o możliwość spisania licznika gazowego, mamy obowiązek (po wcześniejszym wylegitymowaniu) wpuścić go do mieszkania.
– To kompletna bzdura. Poczta Polska wciąż dokłada nam obowiązków. Gdy kilkanaście lat temu przyjmowałam się do pracy, miałam roznosić listy, teraz sprzedaję znaczki pocztowe i kartki świąteczne, dziś dołożyli nam kolejną robotę. Mamy chodzić po domach i spisywać stany liczników gazowych – żali się listonoszka ze Śródmieścia.
Nic dziwnego, że listonoszom nie podobają się nowe obowiązki. Do i tak ciężkiej torby dojdzie kilka dodatkowych kartek formularza.
– Nikt z centrali nie powiedział nam, ile dokładnie zarobimy za dodatkową pracę. Wśród listonoszy krąży pogłoska, że będzie to 50 groszy od punktu, od licznika. Zresztą mamy znacznie więcej pytań. Co z licznikami zamkniętymi w skrzynkach na klatkach, co gdy się pomylę przy spisywaniu, jakie będą kary w przypadku błędów… – pyta pracownica Poczty Polskiej.
Do serii pytań listonoszki należy dołożyć najważniejsze: czy pracownik Poczty Polskiej może odmówić pracodawcy wykonywania dodatkowej pracy? Z nieoficjalnych informacji wiemy, że nie, bo inaczej może zostać zwolniony.
– W głowie się nie mieści, co władze poczty wyprawiają. Zamiast pilnować głównego zajęcia, by szybko i tanio dostarczyć listy, to oni dodają nam obowiązków kompletnie niezwiązanych z naszą pracą. Oddajemy konkurencji nasze przesyłki pocztowe. W Polsce jest coraz więcej nowych firm, zwłaszcza zagranicznych, które przejmują nasz rynek usług, np. Inpost. Tylko patrzeć, jak listonosz będzie niczym akwizytor sprzedawał garnki, kosmetyki i ubezpieczenia – mówi listonoszka.
Wśród pracowników poczty krąży plotka, że listonosze mają nie tylko odczytywać liczniki, ale także sprawdzać stan techniczny instalacji gazowych.
O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy dyrekcję Poczty Polskiej.
“Poczta Polska, już w grudniu 2014 r., wprowadziła do swojej oferty usługę polegającą na realizacji odczytów wskazań gazomierzy, liczników wody i elektryczności. Wejście firmy w nowe obszary biznesowe w dobie e-substytucji i malejących wolumenów przesyłek tradycyjnych jest niezbędnym krokiem do dalszego rozwoju. Poczta Polska posiada wszelkie atuty i potencjał, aby realizować tego typu usługi.
Od 1 września 2015 roku usługę odczytową realizujemy na terenie miasta Częstochowy oraz niewielkiej części terenów podmiejskich. Obszary te są obsługiwane w zakresie dostaw gazu przez Rejon Dystrybucji Gazu Częstochowa.
Odczyty dokonywane są przez naszych listonoszy dokładnie w takich samych (wyznaczonych) terminach i godzinach oraz technicznie w taki sam sposób, jak do tej pory przez dotychczasowych inkasentów. Zaobserwowane, bez konieczności specjalistycznego sprawdzenia, podczas odczytu liczników nieprawidłowości w tym m. in. zerwanie plomby, ulatnianie się gazu itp. tak, jak do tej pory, musi zostać zgłoszone do dostawcy gazu. Nie zmienił się też sposób i tryb informowania mieszkańców o odczytach wskazań liczników.
Listonosze dokonują odczytów w godzinach pracy, podczas obsługi swoich rejonów doręczeń, również przy okazji doręczania pod wskazany adres listu poleconego lub innych przesyłek pocztowych. Za czynności wykonywane w godzinach pracy listonosze otrzymują należne wynagrodzenie. Czynności spisywania liczników wymagają by listonosz miał ze sobą dodatkowo jedną kartkę papieru zawierającą listę adresów spisywanych liczników.
Procedury spisywania liczników, również w przypadku takich zdarzeń jak nieobecność lokatora, lub odmowa spisania, są takie jak dotychczas stosowane przez inkasentów. I tak odbiorca gazu otrzymuje informację z prośbą o podanie stanu licznika wtedy, gdy licznik znajduje się w jego lokalu, a mieszkańcy byli nieobecni. Druga sytuacja to taka, kiedy nikogo nie ma w domu, a skrzynka z gazomierzem jest zamknięta na klucz, który posiada tylko odbiorca gazu. W przypadku gdy skrzynka z gazomierzem jest ogólnodostępna i zamknięta na tzw. “klucz uniwersalny” listonosz sam otwiera skrzynkę i dokonuje spisu stanu licznika.
Kamila Supron-Kalinowska
Biuro Prasowe, Poczta Polska S. A.”.
Zapytaliśmy władze poczty, o ile wzrośnie wynagrodzenie listonoszy – nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Nadal nie wiadomo też, jaka przyszłość czeka pracowników poczty, którzy odmówią wykonywania dodatkowych czynności.
Niestety na tym nie koniec złych wiadomości dla częstochowskich listonoszy. Redakcja ustaliła, że z usług „inkasentów pocztowych” zamierza od stycznia przyszłego roku skorzystać częstochowski Zakład Energetyczny. Prócz odczytu stanu licznika gazowego niewykluczone, że listonoszom dodany zostanie także licznik energii elektrycznej.
2 komentarzy
Niezłe jaja. Cenzurujemy – nie cenzurujemy, usuwamy – przywracamy. Już nikt nie wie: można komentować czy nie?
A Staroniek i kumpele…?
Niezłe jaja. Cenzurujemy – nie cenzurujemy, usuwamy – przywracamy. Już nikt nie wie: można komentować czy nie?
A Staroniek i kumpele…?
Brawo ja?! Nie brawo prezesi poczty polskiej to te bałwany robia kase a nie biedni listonosze
Brawo ja?! Nie brawo prezesi poczty polskiej to te bałwany robia kase a nie biedni listonosze