Część 4.
Tygodnik 7 dni wysłał do wszystkich komitetów wyborczych pytania do kandydatów, zarówno na radnych, jak i prezydenta o sposoby rozwiązania najważniejszych problemów mieszkańców. Jako pierwsza odpowiedziała liderka Demokratycznej RP Jolanta Urbańska. Najobszerniej wypowiedział się Łukasz Pabiś z Koalicji Obywatelskiej (najprawdopodobniej w imieniu kandydata na prezydenta i całego KO).
Nic do powiedzenia o problemach miasta nie ma Komitet Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Podobnie zresztą jak sam Matyjaszczyk (SLD) obecny prezydent Częstochowy i kandydat ubiegający się o reelekcję, który najwyraźniej nie ma zdania w sprawach zadłużenia miasta, barier architektonicznych, czy wręcz koncepcji na rozwój Częstochowy. Na pytania nie odpowiedziała także kandydatka na prezydenta z listy PiS Monika Pohorecka. Lekceważący stosunek kandydatów pozostawiamy ocenie wyborców.
Wszystkie komitety wyborcze otrzymały taki sam zestaw pytań. W wersji papierowej 7 dni opublikowaliśmy tylko wybrane odpowiedzi (bardzo obszerny materiał).
W internecie odpowiedzi zamieszczać będziemy w częściach.
Część 4.
Wszystkie komitety wyborcze mówią obecnie o konieczności budowy stadionu dla klubu RKS Raków Częstochowa. Jakie jest Pana zdanie w tej sprawie?
Kandydat na prezydenta Częstochowy Łukasz Banaś
(KKW KOALICJA OBYWATELSKA)
– Nie obiecuję, a działam. Jestem w duszy sportowcem i sport częstochowski jest dla mnie ważny od lat. Marzę o tym, by nasz świetny klub RKS Raków – Mistrz Polski miał swój stadion i nie musiał się prosić ościennych miast o możliwość gry w europejskich pucharach. Dla mnie to punkt honoru!
Zdecydowałem się, jako jedyny kandydat na prezydenta Częstochowy, na konkretne działanie i konfrontację z kibicami, działaczami i sympatykami klubu. W trakcie otwartego spotkania z kibicami 28.02 złożyłem deklarację, a 9 marca osobiście pojechałem i złożyłem na ręce zarządu pisemną deklarację, że gdy zostanę wybrany na urząd prezydenta to niezwłocznie podejmę kroki zmierzające do budowy stadionu piłkarskiego. Zbadaliśmy i sprawdziliśmy to dokładnie z moim zespołem. Opisałem to w kilku konkretnych krokach. W moim zespole nadaliśmy kamienie milowe projektu oparte na realnych założeniach.
W ciągu pierwszych 30 dni mojej prezydentury, tj. w maju 2024 roku, powołam zespół roboczy ds. budowy nowego stadionu piłkarskiego. W skład zespołu wejdą: przedstawiciele klubów piłkarskich, przedstawiciele kibiców, urzędnicy (przede wszystkim zajmujący się zagospodarowaniem przestrzennym i zamówieniami publicznymi), eksperci biznesowi.
Zespół będzie miał za zadanie wypracować w ciągu maksymalnie 120 dni założenia dotyczące stadionu i jego funkcjonowania. Deklaruję transparentność i osobisty nadzór nad zadaniem.
W ciągu 60 dni od objęcia stanowiska, z zespołem eksperckim dokonam inwentaryzacji i konkretnych planów miejsca, w oparciu o techniczne, logistyczne i infrastrukturalne możliwości, a także potencjalne dochody dla miasta z tytułu dodatkowych eventow.
W ciągu kolejnych 30 dni od zakończenia prac nad dokumentacją projektową, ogłosimy przetarg na wykonawcę nowego stadionu.
Mając na uwadze doświadczenia i ścisłą analizę porównawczą miast budujących stadiony, wiem, jak pokierować pracami zespołów, by o budowie stadionu nie mówić latami, a wreszcie go zrealizować.
Konkretne, etapowe działanie, pozwoli na realizację najpierw meczy ligowych, meczy fazy wstępnej pucharów europejskich oraz fazy grupowej europejskich pucharów.
Wierzę, że przy sprawnej współpracy zespołów projektowych, moim ścisłym nadzorze oraz zbudowanym fundamentom rozwoju klubu, w przyszłości będziemy się cieszyć Ligą Mistrzów w Częstochowie!
Wiem, że wszyscy o tym mówią, przed wyborami deklarują. Jednak jestem jedynym kandydatem, który sport ma w sercu i podjął konkretne działania konfrontując się ze środowiskiem kibiców, sympatyków i działaczy, bo wiem, co zrobić, by nasz najjaśniejszy klub RKS Raków Częstochowa – Mistrz Polski miał swój stadion!
Kandydatka na prezydenta Częstochowy Małgorzata Terrero-Rozmus
(KWW WYBIERAM CZĘSTOCHOWĘ)
– Komitet Wybieram Częstochowę proponuje budowę nie samego stadionu, ale Miejskiego Centrum Sportu ze stadionem, krytym lodowiskiem, być może pływalnią. Stadion powinien spełniać wymagania pozwalające na rozgrywanie meczów ligowych wszystkim częstochowskim drużynom, ale umożliwiać także organizowanie wydarzeń kulturalnych: koncertów i festiwali. Inwestycja powinna służyć mieszkańcom i należeć do miasta, które czerpało by zyski z najmu powierzchni.
Kandydat na prezydenta Częstochowy Krzysztof Świerczyński
(KKW TRZECIA DROGA (PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI)
– Przede wszystkim chcę podkreślić, że nie zamierzam się licytować z moimi kontrkandydatami na ilość budowanych stadionów. Fakty są takie, że przez ostatnie 10 lat nie zrobiono nic w tym temacie. Wyborcy muszą być świadomi, że proces budowy nie potrwa rok czy dwa. A ze względu na fatalną sytuację finansową miasta musimy szukać współfinansowania budowy ze środków zewnętrznych. Ja mogę zapewnić, że jeżeli wygram wybory to od pierwszego dnia mojego urzędowania zaczniemy konkretne działania. Czyny, a nie jak do tej pory – puste słowa!
Kandydat na prezydenta Częstochowy Tomasz Grzegorz Stala
(KWW ALTERNATYWA DLA CZĘSTOCHOWY)
– Jako prezydent miasta będę podejmować starania w celu zagospodarowania terenów dawnego Elanexu pod budowę stadionu. Sprawne i zdecydowanie lepsze niż obecnie zarządzanie miejskim budżetem pozwoli na wybudowanie stadionu z własnych środków. Dobry plan budowy stadionu musi także zakładać maksymalne i efektywne wykorzystanie jego potencjału, co pozwoli na odpowiednie bilansowanie i nieobciążanie miejskiego budżetu.
Kandydatka na radną Częstochowy Jolanta Urbańska
(KWW DEMOKRATYCZNA RP)
– Nie wszystkie komitety uznają budowę stadionu dla Rakowa jako priorytet. Wobec stanu budżetu, miasta, zwiększającej się liczby osób wykluczonych społecznie ze względów ekonomicznych, żenująco niskiego wynagradzania ludzi kultury, złego stanu dróg, braku środków na konserwację zabytków, długo można wymieniać, budowy stadionu nie uznajemy za priorytet.
Hasło “Promocja miasta przez sport” zamienimy na hasło: “Promocja miasta przez zdrowie i brak wykluczeń”.
Jeśli Częstochowa ma być miastem, a tego chcą wszyscy, które się nie opuszcza, bardzo ważnymi warunkami dla życia w nim jest zapewnienie dla wszystkich mieszkańców godnych warunków życia.
Miasto w budżecie na 2024 rok zaplanowało dalsze termomodernizacje częstochowskich placówek oświatowych, rozbudowę Żłobka Miejskiego, modernizację częstochowskiego Teatru, oraz, rozbudowę stadionu Rakowa przy ul. Limanowskiego. Popieramy wszystkie inwestycje, jednak rozbudowę stadionu dla Rakowa warunkujemy stanem budżetu miasta.
Żłobki, kultura, infrastruktura drogowa, stan nawierzchni etc. służą wszystkim częstochowianom, dlatego uważamy je za najważniejsze. Mając szacunek dla kibiców, nie uznajemy ich za jedyną grupę społeczną, na którą mają być przeznaczane pieniądze wszystkich częstochowskich podatników.
Renata R. Kluczna