Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czy nasze pokolenie jest już stracone?

CzAS dla Częstochowy!Jako pomysłodawcy i założyciele Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS) zapraszamy na konferencję organizowaną przez Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Na wszystkich zainteresowanych czekamy w auli D1 przy ulicy Dąbrowskiego 73, 29 marca 2017 roku o godz. 9. Wstęp jest bezpłatny, ale prosimy o rejestrację pod tym linkiem: https://fluid.is.pcz.pl/konf.php , telefonicznie: 34  325 09 33 lub na adres e- mail : niska@is.pcz.pl – informuje Hubert Pietrzak, organitor konferencji.

„Zanieczyszczenie powietrza to problem tylko teoretyczny, a bardziej szkodliwe jest palenie papierosów” – taka myśl wynika z wywiadu ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w Tok FM. To potwierdza, jakie podejście do tematu zanieczyszczeń powietrza ma obecny rząd.
Zagrożenie dla zdrowia powodowane zanieczyszczonym powietrzem nie jest możliwe do zmierzenia. Wcale nie znaczy to jednak, że można ten problem bagatelizować. 
Szacuje się, że rocznie z powodu chorób, wywołanych toksynami i pyłami, znajdującymi się w powietrzu, umiera prawie 50.000 Polaków. Lekarze potwierdzają, że jakość powietrza, którym oddychamy bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia. Smog działa nie tylko długofalowo – w dniach, w których odnotowywane są najwyższe wartości zanieczyszczenia powietrza, do szpitali trafia znacznie więcej pacjentów. Również więcej osób umiera – zwłaszcza z powodu zawału serca, wylewu, niewydolności płuc – mówią kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Tymczasem polski rząd nie podejmuje otwartej dyskusji. Petycje Green Peace i innych organizacji społecznych w Polsce ciągle pozostają bez echa. Programy ochrony powietrza takie jak Kafka, Lemur, czy Ryś zniknęły, a działania poszczególnych ministerstw w tej sprawie są niespójne i szczątkowe. 
Ministerstwo Rozwoju proponuje zwiększenie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej, niż 500 kW. Jest to jedyny dotychczas podjęty przez rząd krok w celu ograniczenia problemu zanieczyszczonego powietrza. Rozporządzenie zakłada, że od 1 stycznia 2018 r. do obrotu będzie można wprowadzać tylko kotły wysokiej klasy jakościowej – ma to wyeliminować z obrotu tzw. „kopciuchy”. Istnieją jednak realne obawy, że rozporządzenie może nie przynieść pożądanych skutków – piece w niektórych domach działają nawet kilkadziesiąt lat, a ludzi zwyczajnie nie stać na wymianę kotłów, na te bardziej ekologiczne.
W walce ze smogiem najwięcej przynieść mogą działania rządu i parlamentu: konkretny plan regulacji prawnych, przemyślane regulacje finansowe i podatkowe, a także działania organizacyjne i edukacyjne – i to od podstaw. Razem z tym w parze powinny iść działania samorządów i organizacji społecznych. To prawdopodobnie ostatnia chwila, by podjąć refleksję i zawalczyć o czyste powietrze. 
Czy nam się uda? Czy nasze pokolenie na pewno jest już stracone? A może jednak mamy szanse…?
 
Mateusz Marchewka.”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content