Mniej więcej za rok mieszkańcy Częstochowy będą wybierać swoich reprezentantów do rady miasta. Wielu radnych obecnej kadencji chce ponownie zasiąść w wydzielonej strefie dla radnych w sali sesyjnej urzędu miasta. Czy jednak zasługują na zaszczyt reprezentowania mieszkańców poszczególnych dzielnic – pozostawiamy ocenie Czytelników.
Dziś publikujemy informacje o radnej Krystynie Stefańskiej (Wspólnie dla Częstochowy), która samodzielnie udzieliła odpowiedzi na zapytania prasowe 7 dni.
Krystyna Stefańska (Wspólnie dla Częstochowy)
Wiek: 59 lat
Wykształcenie: wyższe
Stan cywilny: mężatka
Zawód małżonka: lic. spec. Public Relations
Zawodowe powiązania rodziny radnej z instytucjami publicznymi – miejsce pracy: własna działalność – F. H. ,,WERA”
Radna z okręgu: Okręg 5
Miejsce zamieszkania (dzielnica): Zawodzie-Dąbie
Skąd zainteresowanie polityką?: jestem społecznikiem. Unikam polityki. W dzieciństwie uwielbiałam program „Niewidzialna ręka” i już wtedy wiedziałam, że przekaz z tego programu, stanie się moim życiowym priorytetem. Przez całe moje życie pomagałam i pomagam ludziom. Na Zawodziu mieszkam od 1997 roku i od tego momentu, zaczęłam działać na rzecz dzielnicy. Organizowałam każdego roku akcje sprzątania wałów przeciwpowodziowych na Kucelince, pomagałam w organizowaniu „Spotkań Wigilijnych”, mocno angażowałam się podczas powodzi w 1997 roku i 2010 roku, by ratować Zawodzie przed zalaniem. Uczestniczyłam w różnych akcjach organizowanych na rzecz dzielnicy. Moje zaangażowanie zostało docenione przez mieszkańców i w 2010 roku zostałam wybrana na Przewodniczącą Rady Dzielnicy Zawodzie-Dąbie.
Podczas tej kadencji, borykałam się z wieloma problemami tj. budową kompostowni, chęcią likwidacji Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Żabiej i likwidacji internatu przy ul. Legionów 19/21. Jako Przewodnicząca Dzielnicy Zawodzie-Dąbie spełniłam oczekiwania mieszkańców i nie zawiodłam ich w trudnych sytuacjach. Pokonaliśmy pokusy zdegradowania naszej dzielnicy. Dlatego w 2014 roku otrzymałam od mieszkańców „bilet” do Rady Miasta Częstochowy. Jeżeli moja praca społeczna jest polityką, to właśnie tak to się zaczęło.
Zainteresowania/hobby: pomaganie ludziom, malarstwo, ceramika, prace manualne.
POZA RADĄ
Gdybym nie była radną: pomagałabym ludziom i walczyłabym o czyste środowisko (tylko na niższym szczeblu). W wolnym czasie rozwijałabym moje hobby (malarstwo i prace manualne).
Źródło utrzymania/miejsce pracy: pracuję w ZGM – „TBS” Sp. z o.o.
Dodatkowe dochody: dieta Radnej Miasta Częstochowy.
Doświadczenie zawodowe: prowadzenie własnej działalności handlowej, ukończone studia – kierunek Zarządzanie.
Organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie „Wspólnie dla Częstochowy”, Stowarzyszenie „Akademia Seniora”, Rada Społeczna Szpitala Zespolonego w Częstochowie, Rada Pożytku Publicznego, Zespół do spraw planowania przestrzennego.
Awans zawodowy podczas kadencji: inspektor – starszy inspektor.
Języki obce: j. angielski – podstawowy, j. rosyjski – podstawowy.
Doświadczenie w pracy w samorządzie: pozyskiwanie zewnętrznych funduszy na realizację zadań potrzebnych dla bezpieczeństwa mieszkańców Częstochowy (budowa wałów przeciwpowodziowych na Kanale Ulgi Kucelinka, na odcinku 15 km, budowa Komisariatu Policji przy ul. Mirowskiej.
– działania na rzecz ochrony środowiska (walka z budową kompostowni, spalarni śmieci, produkcji paliwa alternatywnego, składowisk odpadów niebezpiecznych i innych instalacji znacząco oddziaływujących na środowisko). Akcje sprzątania miasta i dzielnicy. Sadzenie drzew i krzewów, budowa wałów przeciwpowodziowych.
– opieka nad Seniorami (Stowarzyszenie Akademia Seniora).
– organizowanie pomocy ofiarom wojny na Ukrainie (organizowanie lokalu, wyposażenia i wyżywienia).
– organizowanie spotkań integracyjnych, międzypokoleniowych dla mieszkańców dzielnicy (spotkania wigilijne, pikniki, grille i inne)
– dbanie o historię Polski – porządkowanie miejsc pamięci narodowej (porządkowanie grobów Polskich Bohaterów na Cmentarzu Kule oraz porządkowanie Dolinki Katyńskiej), składanie wieńców pod pomnikami podczas ważnych uroczystości państwowych.
– budowa infrastruktury drogowej i sportowej.
– udział w różnych uroczystościach państwowych organizowanych przez włodarzy miasta.
– reprezentowanie i promowanie naszego państwa i miasta i mieszkańców poza granicami naszego kraju (wyjazd do Langenhagen z zespołem „Five O’Clock Orchestra” na koncert jazzowy).
– współpraca z klubami sportowymi min. „Włókniarz”, ,,Raków”, „Skra”.
– inne czynności wykonywane z obowiązku bycia radnym.
W RADZIE
Ilość kadencji w Radzie Miasta: jestem radną 2 kadencje.
Członek komisji: przewodnicząca Komisji Infrastruktury, członek Komisji Rewizyjnej, członek Komisja Klimatu.
Działania dla dzielnic swojego okręgu: podczas mojej działalności w Radzie Miasta Częstochowy, udało mi się doprowadzić do realizacji 3 moich zadań – priorytetów:
a) budowa wałów przeciwpowodziowych na Kanale Ulgi Kucelinka (15 km),
b) budowa ul. Złotej,
c) budowa IV Komisariatu Policji w Częstochowie.
– Budowa ul. Suchej, budowa ul. Mirowskiej (na odcinku od ul. Faradaya do ul. Kaczorowskiej), budowa chodnika ul. K. Makuszyńskiego, budowa chodnika ul. Dębowa, budowa chodnika ul. Olsztyńska (odcinek od ul. Suchej do ul. Hutników), budowa chodnika ul. Orlik – Ruckemanna, budowa ul. Miernej, budowa końcowego odcinka ul. Solnej, budowa ul. Hugo Kołłątaja, budowa ul. Zdrojowej, budowa brakującego odcinka ul. Hektarowej.
– Położenie warstwy bitumicznej na ulicy: Wiklinowej, Koszykowej, Górników, Bystrej.
– Projekt odwodnienia ul. Faradaya 80, projekt budowy ul. Meliorantów, projekt budowy końcowego odcinka ul. Suchej.
– Przekop nasypu kolejowego na Dąbiu.
– budowa oświetlenia (koniec ul. Połanieckiej w kier. Marianki Rędzińskiej).
– wymiana wiat przystankowych w Rząsawie i na ul. Rząsawskiej.
– Budowa infrastruktury sportowej: Budowa placu zabaw ul. J. Kochanowskiego, Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 51 w Rząsawie, budowa boiska wielofunkcyjnego (obecnie przy Szkole Soward Academy) ul. Legionów 23, dzięki moim staraniom, jeszcze w tym roku zostanie wybudowany nowy plac zabaw dla dzieci przy Szkole Podstawowej nr 19, ul. Orla (Koszt inwestycji – 280 tys.). Remont sali gimnastycznej, Szkoła Podstawowa nr 19, siłownia zewnętrzna ( teren Szkoły Podstawowej nr 19).
– Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 19.
Spotkania z mieszkańcami: uczestniczę w spotkaniach z mieszkańcami w całym Okręgu Wyborczym nr 5. Jestem dostępna dla mieszkańców w każdym dniu.
Priorytet budżetowy radnego: moim priorytetem budżetowym była budowa ulicy Złotej. Ulica jest wybudowana. Dziękuję Panie Prezydencie.
Czego nie udało się radnej zrealizować do tej pory?: jest wiele zadań do realizacji, nad którymi będę pracować m.in. budowa chodnika na ul. Meliorantów, budowa ul. Olsztyńskiej, budowa ul. Traktorzystów, Połanieckiej, Jurajskiej, Papierowej, Sowiej, Chłodnej, Ładnej, Jutowej.
W najbliższym czasie natomiast chciałabym doprowadzić do termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 27 w Mirowie, termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 51 w Rząsawie i termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 10 ul. Olsztyńska.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: Pan Krzysztof Matyjaszczyk jest dobrym gospodarzem. Potrafi rozwiązywać problemy, potrafi mobilizować ludzi do pracy, na rzecz naszego miasta. Jest osobą, która ciężko pracuje, by rozwiązywać problemy z którymi się borykamy. Jest miłym i sympatycznym człowiekiem. Cenię sobie współpracę z Panem Prezydentem i życzę Panu Prezydentowi powodzenia.
Koalicje, zależności, układy…: jestem Radną Niezależną „Wspólnie dla Częstochowy” dalsza część pytania mnie nie dotyczy.
***
Radna Krystyna Stefańska (Wspólnie dla Częstochowy) jest jedną z niewielu radnych, która woli działać niż mówić. Śmiało można przyznać radnej pierwsze miejsce za aktywność na 28 radnych. Gdyby w każdej dzielnicy Częstochowy był chociaż jeden taki radny, nasze miasto wyglądałoby zupełnie inaczej. Z całą pewnością radna Stefańska jest na właściwym dla niej miejscu – w radzie miasta. Radna Krystyna Stefańska nie od początku, tak bardzo jak dziś, sympatyzowała z lewicowymi władzami miasta. W 2014 roku, gdy po raz pierwszy weszła do rady miasta – serce miała po prawej stronie – startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku radna została usunięta z szeregów PiS-u i do końca kadencji pozostawała radną niezrzeszoną. Dylemat Krystyny Stefańskiej, z jakiego komitetu wyborczego wystartować w 2018 roku rozwiązał Krzysztof Matyjaszczyk (SLD), bo to on był inicjatorem utworzenia komitetu wyborczego „Wspólnie dla Częstochowy”. Stefańska – ku ogólnemu zaskoczeniu – wystartowała z ugrupowania Matyjaszczyka i jako jedyna ze „Wspólnie dla Częstochowy” dostała się do rady miasta. Z całą pewnością radna Krystyna Stefańska ma poglądy prawicowe, a nawet więcej – światopoglądowo najbliżej jej do PiS-u niż do jakiejkolwiek innej partii. Nie mniej jednak – co wynika z wypowiedzi radnej – teraz jej serce bije po lewej stronie.
5 komentarzy
Wspólnie dla Częstochowy to nie jest jakiś przekręt ?
Wspólnie dla Częstochowy to nie jest jakiś przekręt ?
Ta niewidzialna ręka pasuje do Pani radnej jak ulał,nic dodać nic ująć.
Ta niewidzialna ręka pasuje do Pani radnej jak ulał,nic dodać nic ująć.
Ciekawe te “organizacje pozarządowe”: rada społeczna szpitala, rada pożytku publicznego, eh…
Ciekawe te “organizacje pozarządowe”: rada społeczna szpitala, rada pożytku publicznego, eh…
Za ten bałagan w Czestochowie opozycja powinna zgłosić REFERENDUM w celu usuniecia matyjaszcyka za zadłużenie Czestochowy już na koło 1 miliard zł
Za ten bałagan w Czestochowie opozycja powinna zgłosić REFERENDUM w celu usuniecia matyjaszcyka za zadłużenie Czestochowy już na koło 1 miliard zł
Brakuje jeszcze jak w innych miastach Rady Programowej Basenu Miejskiego.
Dalej nie ma basenu dł. 50 m.
Można za pomoczyć j..a na Dekabrystów.
To ci dopiero atrakcja.
To wszystko woła o pomstę do nieba lub o referendum!
Brakuje jeszcze jak w innych miastach Rady Programowej Basenu Miejskiego.
Dalej nie ma basenu dł. 50 m.
Można za pomoczyć j..a na Dekabrystów.
To ci dopiero atrakcja.
To wszystko woła o pomstę do nieba lub o referendum!