* Czy miejsca kulturalne w Częstochowie są dostępne dla niepełnosprawnych?* XX. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Sztuka Osób Niepełnosprawnych
Czy miejsca kulturalne w Częstochowie są dostępne dla niepełnosprawnych?
Czas na podsumowanie. Tegoroczna Noc Muzeów w Częstochowie 2022 już za nami, co nie oznacza, że osoby niepełnosprawne nie mają potrzeby korzystania z miejsc kultury na co dzień.
I niestety – co udowodniała Noc Muzeów – osoby z niepełnosprawnością mają utrudniony dostęp do miejsc serwujących pokarm duchowy. Największym problemem jest brak miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością bezpośrednio w okolicy obiektów.
Sprawdzamy dostosowanie obiektów dla osób z niepełnosprawnościami:
Ratusz – plac Biegańskiego (centrum miasta), tel. 504-757-814
Budynek 3-poziomowy, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w stopniu wystarczającym, z wyłączeniem wieży widokowej.
Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się na kondygnacjach 0 i 1.
Galeria Dobrej Sztuki – al. Najświętszej Maryi Panny 47 (centrum miasta), tel. 504-758-020
Budynek 2-poziomowy, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: wózek, łazik dla osób na wózkach.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na kondygnacji 0.
Stary Ratusz – Stary Rynek 1, tel. 504757519
Budynek 2-poziomowy, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zjazd do muzeum windą przez pomieszczenie kawiarni.
Obiekty Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica (centrum miasta):
Pawilon Wystawowy – tel. 504-757-769
Budynek 2-poziomowy, podjazd zewnętrzny, winda (winda uszkodzona, brak dostępności I piętra).
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na kondygnacji 0.
Zagroda Włościańska – tel. 504-757-769
Budynek 2-poziomowy, podjazd zewnętrzny.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – tel. 504-757-769
Platforma poręczowa, zwiedzanie tylko z pracownikiem obsługi, jest dostępny przewodnik w języku Braille’a.
Multicentrum ZODIAK – tel. 504-757-598
Budynek 3-poziomowy, podjazd, winda.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na kondygnacji 0.
Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej – ul. Jasnogórska 23, tel. 504-757-391
Obiekt parterowy z możliwością bezpośredniego wjazdu z zewnątrz.
Rezerwat Archeologiczny – ul. Łukasińskiego 20 (dzielnica Raków), tel. 504-757-190
Obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w stopniu wystarczającym, 1-poziomowy, podjazd, makieta tyflograficzna dla osób niedowidzących i słabowidzących oraz przygotowany do niej przewodnik zapisany w języku Braille’a i powiększoną czcionką. Przed budynkiem znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe dla gości z niepełnosprawnościami.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na kondygnacji 0.
Kamienica Mieszczańska – ul. Katedralna 8, tel. 506-390-213
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami ograniczona, w planach podjęcie działań usprawniających. Istnieje możliwość dostępu w dniach wtorek-piątek w godz. 12.00-15.30 dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przy pomocy łazika, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (w przeciągu pół godziny od zgłoszenia).
Do wszystkich opisanych przez nas budynków i wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
XX. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Sztuka Osób Niepełnosprawnych
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił XX. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, uczestników środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej.
Jubileuszowa edycja obędzie się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy. Motyw przewodni konkursu to „Świat za sto lat”. Termin składania prac konkursowych upływa 30 września 2022 r. Zgłoszenia prac do Konkursu można dokonać jedynie na formularzu zgłoszeniowym, który jest dostępny pod linkiem:
Miejscem składania prac są oddziały wojewódzkie PFRON, właściwe ze względu na siedzibę placówki biorącej udział w Konkursie.
Prace nienagrodzone i niewyróżnione w etapie wojewódzkim można odebrać w terminie do 30 dni od daty zamieszczenia na stronie internetowej Funduszu www.pfron.org.pl informacji o rozstrzygnięciu etapu wojewódzkiego Konkursu w Oddziałach PFRON, prace nienagrodzone i niewyróżnione przez Centralną Komisję Konkursową można odebrać w terminie do 30 dni od daty zamieszczenia na stronie internetowej Funduszu informacji o rozstrzygnięciu Konkursu.
Kategorie i techniki wykonania prac to:
* malarstwo i witraż – dopuszczalne techniki: akwarele, pastele, gwasz, olej itp., na dowolnym podłożu (np. płótno, papier, tkanina, szkło, płyta);
* rysunek i grafika – dopuszczalne techniki: ołówek, węgiel, piórko, mazak, techniki powtarzalne, np. drzeworyt i linoryt;
* rzeźba kameralna i płaskorzeźba – dopuszczalne techniki: rzeźba w drewnie, ceramice, kamieniu i technikach mieszanych;
* tkanina i aplikacja – dopuszczalne techniki: hafty wykonane różnorodną techniką, gobeliny, makaty;
* fotografia.
W celu zapewnienia właściwej identyfikacji autora, organizator prosi o trwałe opisywanie prac.
Szczegółowe informacje, w tym Regulamin Konkursu, na: