Z faktem, że w Częstochowie zmniejsza się liczba mieszkańców, już nikt nie polemizuje. I słusznie, bo statystyka jest nieubłagana. Analizując stan demograficzny naszego miasta od kilku lat obserwujemy – niepokojący – ujemny przyrost naturalny. W minionym 2019 roku niewiele się zmieniło, a jeśli, to na gorsze – jest nas coraz mniej. W poprzednim roku stosunek zgonów do narodzin wynosił 3.671 do 2.543, czyli ubyło nas o 1.128 osób. Co roku więcej osób umiera w naszym mieście niż się rodzi.
W 2019 roku Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie zarejestrował 2.543 urodzeń żywych (dzieci urodzonych w Częstochowie), w tym 1.283 dziewczynek i 1.260 chłopców. Jak niegdyś mawiała starszyzna: wojny nie będzie, bo rodzi się więcej dziewczynek. Dla porównania w 2017 roku na świat przyszło w naszym mieście 1.752 nowych obywateli, o 15 dzieci więcej niż w roku 2016. Zestawiając rok 2017 do 2019 doszło do 791 narodzin więcej, co jest bardzo optymistyczne. By jednak być precyzyjnym należy dopowiedzieć, że liczba urodzeń to nie to samo, co liczba nowych mieszkańców Częstochowy. Prezentowane dane dotyczą osób, które urodziły się w częstochowskich szpitalach. Skoro tak, to pamiętać musimy o fali migrantów zza wschodniej granicy (kobiety / żony są zachwycone polską służbą zdrowia) oraz o mieszkańcach gmin sąsiadujących z Częstochową.
Skoro wiemy, ile dzieci się urodziło, to warto sprawdzić, jakie imiona są teraz w modzie. Ani razu w zeszłym roku częstochowski Urząd Stanu Cywilnego nie odmówił przyjęcia oświadczeń o wyborze imienia. A czym kierowali się rodzice? Specjaliści, m. in. z Rady Języka Polskiego są zgodni – imię ma być super modne albo staropolskie. W przypadku mody, dorośli wybierali imiona bohaterów filmów – seriali lub książek oraz nierzadko imiona celebrytów. Gdy jednak tradycja brała górę, imiona są raczej nieskomplikowane i często warunkowane rodzinnie.
Na pierwszym miejscu wśród żeńskich imion królowała Zuzanna. Nie mniej nadano imion: Lena, Hanna, Zofia, Oliwia, Julia, Weronika, Maja i Emilia.
Dla chłopców najpopularniejszym było imię Antoni, a tuż za nim Jakub, Aleksander, Franciszek, Stanisław, Gabriel, Borys, Jan, Szymon i Leon.
Jak co roki, i w 2019 nie brakowało imion nietypowych. Dla dziewczynek: Alena, Daryna, Emma, Erika, Gaja, Hiacynta, Kayah, Lilia, Malina, Marcjanna, Naomi, Octavia, Selena i Vanessa. Dla chłopców: Bruno, Benjamin, Denys, Dorian, Jonatan, Kasjan, Kiril, Nathan, Nicolas, Noel, Olwier, Orest, Remko, Theo i Usman.
Po narodzinach… wszystkich czeka to samo
W 2019 częstochowski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 3.671 aktów zgonów osób, które zmarły na terenie Częstochowy, niekoniecznie będące jej mieszkańcami. Niestety umiera nas coraz więcej i coraz szybciej. W 2017 roku na terenie naszego miasta zmarło 2.928 osób, czyli w roku minionym zarejestrowano o 743 zgony więcej. Porównując dane zgonów (3.671) do narodzin (2.543) w 2019 roku ubyło nas o 1.128 osób. Co roku około 1 tysiąc osób więcej umiera w naszym mieście niż się rodzi.