Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Częstochowa alleluja i do przodu

W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 miliony. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 milionów. Nieliczni Polacy zdają sobie sprawę, że problemy osób z niepełnosprawnościami dotykają często całe rodziny, a ich rozwiązanie, jak np. dostępność architektoniczna pozwala rozwiązać problemy także osób starszych czy rodziców z wózkami dziecięcymi.
Jako Radny Miasta Częstochowy, będąc równocześnie osobą niepełnosprawną, staram się zwracać uwagę na to, aby planując wydatki z budżetu miasta uwzględniać osoby z niepełnosprawnościami. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny, tymczasowo lub na stałe, a kiedy to nastąpi, ważne jest, aby dysponować odpowiednimi narzędziami i wsparciem, zwłaszcza że rozwiązania w zakresie dostępności są często drogie i dlatego niejednokrotnie wymagają pozyskania finansowania zewnętrznego.

Częstochowa tu się dzieje

Składane wnioski i starania przynoszą dziś realne efekty, choćby przy budowie nowych budynków realizowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Częstochowie Sp. z o.o., gdzie powstają mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami na parterze tak, jak np.:
* w nowo budowanym budynku przy ul. Łódzkiej – w dzielnicy „Parkitka”. Docelowo ma na tym terenie powstać 13 budynków, a w każdym z nich mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami;
* kolejny blok powstaje przy ulicy Bardowskiego, gdzie przewidziano 10 mieszkań przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, do których dostęp został zaprojektowany z poziomu wejścia do budynku;
* planowana jest również budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy Krakowskiej 67 i 69 w Częstochowie i tu też planowane są mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami.

Na uwagę zasługuje fakt, iż już na etapie planowania budynków uwzględniono osoby z niepełnosprawnościami, dzięki temu nowi lokatorzy dostaną przystosowane ciągi komunikacyjne, toalety, windy, miejsca parkingowe, co jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców z niepełnosprawnościami.
Poczynione wysiłki, przyniosą korzyści w tym roku w postaci usunięcia barier architektonicznych w placówkach miejskich w Teatrze im. A. Mickiewicza oraz w Bibliotece Publicznej przy Alei Najświętszej Maryi Panny.

Jednym z istotnych miejsc w kwestii dostępności są również miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Szereg moich interwencji, interpelacji i zapytań pokazało, że powoli zmierzamy w dobrym kierunku, udostępniając miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych nie tylko w centrum miasta, ale również w jego poszczególnych dzielnicach. Przykładem mogą być nowe miejsca w postaci kopert dla osób z niepełnosprawnościami w Alejach NMP, przy Centrum Handlowym Promenada, przy ulicach Kukuczki, Kosmowskiej, czy choćby ostatnio zapisany w budżecie miasta, na zapleczu Częstochowskiego Ratusza. Musimy pamiętać, że zmiany wymagają również lokalizacje miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych bliżej wejść do budynków. O takie właśnie miejsca wnioskowałem przez dwa lata do poprzedniego Prezydenta, a chodziło o przeniesienie dwóch miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych bliżej wejścia do Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej. Miejsca parkingowe udało się przenieść, dopiero po odwołaniu w referendum ówczesnego Prezydenta.
Dla osoby zdrowej usytuowanie i wymiary kopert dla osób niepełnosprawnych wydają się nieistotne, ale dla osoby z niepełnosprawnością ruchową stanowi to olbrzymi problem. Zarówno na etapie planowania, jak i modernizacji warto zwrócić uwagę, by maksymalnie ograniczyć bariery architektoniczne w postaci np. wysokich krawężników czy nierównych chodników.
Dla osoby w pełni sprawnej są to kwestie praktycznie niezauważalne, ale dla osoby z niepełnosprawnością mogą to być znaczące przeszkody.
Wiele rzeczy, które dzieją się w naszym otoczeniu jest niezauważalnych, np. udogodnienia dla osób z wadą wzroku, takie jak listwy dotykowe, sygnały dźwiękowe czy wydłużony czas świateł, by można było bezpiecznie opuścić przejście.

Częstochowa nie wszystko różowo

Częstochowa szykuje się do zagospodarowania Doliny Warty, przebudowy Promenady im. Czesława Niemena, a także Placu Władysława Biegańskiego i tu trzeba trzymać rękę na pulsie, by na etapie projektowania, zmiany mieściły się w abc dostępności i funkcjonalności. Niestety projektujący przestrzeń publiczną najczęściej zapominają o tym, że ma ona być dla wszystkich. Nie zastanawiają się nad tym, że osoby z niepełnosprawnością, czy osoby starsze chcą do tej przestrzeni dojechać, usiąść na wygodnej ławce, skorzystać z toalety czy doładować wózek elektryczny.

Pomoc, która cieszy

Pomoc niepełnosprawnym to nie tylko budżet, ale i serce. Cały czas w Częstochowie trwa akcja, Częstochowa Koloruje Różnorodność pod patronatem Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. W tym celu wydrukowałem kolorowankę, którą rozdajemy dzieciom bezpłatnie. Autorem kolorowanki jest Łukasz Kufta wspaniały człowiek, który sam jako osoba chorująca na SMA, działa społecznie. Łukasz stworzył niezwykłą kolorowankę dla dzieci, która pomaga im lepiej zrozumieć i zaakceptować temat niepełnosprawności, ale również stała się nieocenionym wsparciem dla pedagogów, psychologów, szkół i przedszkoli. Kolorowankę można pobrać i wydrukować bezpłatnie ze strony www.kufta.pl.

Dziękuję za okazane mi zaufanie

Jako radny miasta nie koncertuję się tylko na problemach osób z niepełnosprawnościami. Jestem również inicjatorem aplikacji dla mieszkańców „Lepsza Częstochowa”, dzięki której mieszkańcy naszego miasta mają realny wpływ na tworzenie lepszej, bardziej przyjaznej przestrzeni naszego miasta.
Mieszkańcy Częstochowy od początku piastowania przeze mnie funkcji radnego mają dostępny na stronie Urzędu Miasta telefon, celem wskazania sprawy, podjęcia interwencji, czy po prostu porozmawiania o Częstochowie. Takich rozmów prowadzę wiele i jestem bardzo wdzięczny za okazane mi zaufanie, za co Państwu serdecznie dziękuje.

W swoich działaniach nie ograniczam się tylko do swojej dzielnicy. W bardziej skomplikowanych sprawach po rozmowach z mieszkańcami organizowałem spotkania lub uczestniczyłem w spotkaniach mieszkańców Kiedrzyna, Podjasnogórskiej czy Stradomia.
Dzięki naszej wspólnej determinacji udało się zrealizować wiele zadań inwestycyjnych m.in.: budowa parkingu na terenie Szkoły Podstawowej nr 48, projekt przebudowy części ul. Olsztyńskiej, oświetlenie ul. Weigla, przebudowa ul. Welońskiego, przebudowa ul. św. Brata Alberta, funkcjonowanie w Częstochowie roweru miejskiego, bezpłatny czas korzystania z roweru miejskiego do 30 minut. Byłem inicjatorem sterylizacji dziko żyjących kotów, czy bezpłatnego przejazdu w dniu bez samochodu.
W tym roku został wprowadzony wniosek budżetowy pn. „Budowa ulicy Traktorzystów”, o który wnioskowałem od blisko 10 lat. Przewidziano również do realizacji w bieżącym roku przebudowę skrzyżowania ul. gen. Augusta Fieldorfa-Nila z al. Wyzwolenia. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o stanowisku Rady Miasta Częstochowy, by w przestrzeni publicznej wystrzegać się hejtu i potępiać przejawy mowy nienawiści, które na mój wniosek zostało na ostatniej sesji przyjęte jednogłośnie.

Dziękuję za dotychczasowy, bliski kontakt i czekam na kolejne telefony od Państwa.
Sądzę, że wspólnie uda nam się rozwiązać wszystkie problemy, z którymi się borykamy.

Wszystkich serdecznie zapraszam do kontaktu!
Radny Miasta Częstochowy
Artur Gawroński
Kontakt tel. 602-819-608

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content