Sprzątaj Jurę z aplikacjąJuż dziś możesz zgłosić wysypisko śmieci na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej! Możesz również uczestniczyć w akcji, wymieniając zebrane śmieci na sadzonki drzew, nasiona łąk kwietnych lub Przewodniki Jurajskie.
Fundacja Częstochowski Alarm Smogowy w ramach projektu „Jura bez plastiku 2020” stworzyła interaktywną mapę do lokalizacji dzikich wysypisk śmieci na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Szczegóły dotyczące aplikacji można znaleźć na stronie www.czasnajure.pl w zakładce: mapa.
Po wejściu w zakładkę widoczna jest mapa, na której Fundacja zaznacza miejsca wszystkich przeprowadzonych już akcji sprzątania Jury. Nad interaktywną mapą znajduje się zakładka: zgłoś wysypisko. Przycisku tego używamy podczas naszej aktywności na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdy zaobserwujemy śmieci: butelki plastikowe, opony, tekstylia, odpady wielkogabarytowe i AGD, czyli dokładnie to, co nigdy nie powinno się tam znaleźć.
Następnym krokiem jest zrobienie zdjęcia dzikiego wysypiska i pobranie współrzędnych geograficznych, lokalizujących śmietnisko (trzeba sprawdzić swoją lokalizację). Potem wysyłamy zgłoszenie wraz z krótkim opisem zastanej sytuacji, np. wielkość wysypiska, jego rodzaj itp. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez administratora aplikacji.
Zaraz potem sprawdzone miejsce pojawia się na interaktywnej mapie i jest oznaczone ikonką czerwonego kosza: trzeba posprzątać!
Do projektu można także włączyć się, sprzątając oznaczone już na mapie zaśmiecone miejsca. Po wysprzątaniu należy zrobić zdjęcie uprzątniętego miejsca wraz z workowi zebranych śmieci. I tu już każdy uczestnik akcji wygrał!
Osoba, która posprzątała może zgłosić się do punktu koordynowania projektem: sklep Fundacji Rething przy ulicy Szymanowskiego 1 w Częstochowie (dawny PEWEX), w tygodniu w godzinach od 12 do 18, a tam czekają atrakcyjne nagrody, do wyboru: sadzonki drzew, mieszanka nasion łąka kwietna oraz Przewodnik Jurajski. W sklepie dostępne są też worki oraz rękawice, niezbędne do przeprowadzenia akcji sprzątania.
Zachęcamy wszystkich miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej do uczestnictwa w akcji.
„Projekt sfinansował Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”.