„Powietrzem oddychamy wszyscy – niezależnie od koloru skóry, poglądów czy wyznania – dlatego jego ochrona to nasz wspólny obowiązek!”- Hubert Pietrzak CzAS.
„W kwietniu Sejmik Województwa Śląskiego przegłosował uchwałę, mającą ograniczyć zjawisko smogu. Przepisy te będą obowiązywać na terenie całego województwa. Uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (bo taka jest jej oficjalna nazwa) wejdzie w życie już 1 września 2017 r.
Co zakłada przyjęta 7 kwietnia 2017 roku tzw. uchwała „anty-smogowa”?
Przede wszystkim wprowadza ograniczenia i zakazy, dotyczące eksploatacji instalacji grzewczych i spalania paliw. Przepisy te obejmują cały rok kalendarzowy. Wedle tych przepisów, w kotłach, kominkach i piecach od 1 września zakazane będzie spalanie:
1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc.;
4) biomasy stałej (np. drewna), której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.
Ponadto, uchwała nakłada na posiadaczy pieców obowiązek ich wymiany oraz zakupu urządzeń grzewczych wysokiej klasy jakościowej. Tego rodzaju kompleksowe regulacje mają wpłynąć na poprawę stanu jakości powietrza w województwie śląskim. Niewątpliwie tego typu akt prawny (podobna uchwała została przyjęta w woj. małopolskim) jest krokiem w dobrym kierunku.
Warto jednak pamiętać o tym, że powietrze nie zna ograniczeń terytorialnych i administracyjnych, a ponad połowa zanieczyszczeń w polskich miastach znajduje swoje źródło w napływie z innych regionów Polski (wg badań Atmoterm).
Dla miast takich jak Częstochowa jest to bardzo poważny problem. W styczniu 2017 roku odnotowano kolejny niechlubny rekord przekroczenia norm zapylenia powietrza pyłami PM 10. Były to aż 863 μm/m3 – oznacza to, że normy zostały w Częstochowie przekroczone ponad 17-krotnie (!). To wyraźny sygnał, że potrzebna jest szybka i zdecydowana reakcja, jednak nasuwa się pytanie, czy same przepisy wprowadzające ograniczenia i zakazy zagwarantują nam zdrowe i czyste powietrze?
Chcemy wiedzieć, co Wy o tym sądzicie. Zapraszamy do współpracy!
FB: Częstochowski Alarm Smogowy
e-mail: smogczestochowa@gmail.com
Mateusz Marchewka.”
2 komentarzy
Mamy go gdzieś tak jak i sadzone propagandowo drzewa. Zajmijcie się w Częstochowie sciaganiem inwestorów oferujący hej dobre Żar bliżej bo niedługo już nawet potomkowie komunistów pozatrudniani w administracji publicznej i spółkach skarbu państwa uciekną
Mamy go gdzieś tak jak i sadzone propagandowo drzewa. Zajmijcie się w Częstochowie sciaganiem inwestorów oferujący hej dobre Żar bliżej bo niedługo już nawet potomkowie komunistów pozatrudniani w administracji publicznej i spółkach skarbu państwa uciekną