Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Bonifacy Dymarczyk – niezapomniany artysta

Na scenie kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza odbył się Salon Poezji poświęcony Bonifacemu Dymarczykowi – satyrykowi, poecie, inspicjentowi i aktorowi częstochowskiego Teatru.

Bonifacy Dymarczyk, a w zasadzie… Boniek, Bonio (tak zwracali się do niego znajomi i przyjaciele) to postać kultowa w świecie teatru. Swoim talentami mógłby obdzielić kilka osób. Bonio był aktorem i inspicjentem częstochowskiego Teatru. Poetą, satyrykiem, autorem piosenek, adaptatorem sztuk teatralnych, pieśniarzem, a także twórcą filmów krótkometrażowych z gatunku satyry społeczno – politycznej. Jego twórczość literacka obejmuje wiersze, piosenki, słuchowiska radiowe, teksty satyryczne, a także trawestacje znanych utworów (m.in. Stanisława Jachowicza, z których Boniek uczynił mocne i dosadne bajki… dla dorosłych). Miał nieprzeciętną zdolność wychwytywania absurdów rzeczywistości i trafnego ich puentowania. Wiersze i piosenki zapisywał na maszynie lub odręcznie: na kartkach z zeszytu, papierowych serwetkach, na odwrocie scenariuszy teatralnych. Niektóre z nich opatrzył dodatkowo lapidarnymi informacjami np. o godzinie i miejscu, w którym odbędzie się próba, o składzie wykonawczym danego programu. Można też trafić na pospiesznie skreślony miniscenariusz występu, w którym uściślono nawet ewentualny bis i oklaski: „łącznie 3 minuty i 57 sekund”.                                            

Scena była jego żywiołem – czuł się dobrze zarówno na deskach teatralnych, jak i na estradzie studenckiego klubu. Był liderem kabaretu „Adios Muchachos”, z którym dwukrotnie wystąpił na festiwalu studenckim FAMA w Świnoujściu, zdobywając w 1977 r. I nagrodę. Kabaret istniał jeszcze kilkanaście lat, jeden z ostatnich występów odbył się w Częstochowie 1989 roku. Aktorstwo kabaretowe zaprowadziło Bońka w 1982 r. (był wówczas studentem Politechniki Częstochowskiej) do częstochowskiego Teatru, z którym związał się jako inspicjent i aktor.  Dokonał adaptacji wielu bajek, które do dziś grane są z powodzeniem w polskich teatrach. Na częstochowskiej scenie wyreżyserował „Krzesiwo” i „Kota w butach”, zagrał m.in. w „Locie nad kukułczym gniazdem”, „Mayday’ u” i „Oknie na parlament” w reż. Wojciecha Pokory, „Panu Tadeuszu” w reż. Adama Hanuszkiewicza, „Rewizorze” w reż. Marka Mokrowieckiego. Był asystentem reżysera przy realizacji „Balladyny” i „Wesela”, które w częstochowskim Teatrze realizował Adam Hanuszkiewicz.

Plany życiowe i artystyczne okrutnie przerwała niespodziewana śmierć. We wrześniu 2003 r. wracając wieczorem do domu został napadnięty i bestialsko pobity przez nieznanych sprawców, zmarł 10 grudnia 2003 r. 

13 czerwca odbędzie się premiera spektaklu muzycznego zainspirowanego  twórczością Bońka Dymarczyka oraz Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty. Przedstawienie realizują Marzena Lamch – Łoniewska i Adam Łoniewski.

WYMYŚLONA PIOSENKA

Wymyśliłem dzisiaj Ciebie
Twoje oczy, twoje włosy
Klucz żurawi gdzieś na niebie,
Srebrne krople rannej rosy

Wymyśliłem Twoje spojrzenie
Kiedy kroczysz poprzez łąki,
Słońca blaski i promienie
I słowiki i  skowronki.

Wymyśliłem rytm twych kroków
Uśmiech twój i twoje słowa,
Srebrny blask księżyca w mroku,
Jaśmin co się w nocy schował.

Wymyśliłem twoje ręce
Usta, które mówią miłość
Wymyśliłbym jeszcze więcej
Lecz… zebranie się skończyło

B.D.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content