Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 roku, jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność. Bonem turystycznym będzie można płacić do końca września 2022 roku. Po tym czasie niewykorzystane środki z bonu przepadają.
Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.
W województwie śląskim przyznano 485 tysięcy bonów, z czego rodzice aktywowali już 78 proc., czyli 379 tys. bonów. Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał (czyli aktywował), ale nie jest to równoznaczne, że od razu musiał nimi zapłacił za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu. Ponad 46 proc. bonów zostało już całkowicie wykorzystanych. Wciąż blisko 22 proc., nie zostało aktywowanych.
1 Komentarz
Jedna z niewielu mądrych decyzji tego rzadu. Słusznie ze przedluzyli bo wiele osob przez pandemie covid jeszcze go nie wykorzystało.
Jedna z niewielu mądrych decyzji tego rzadu. Słusznie ze przedluzyli bo wiele osob przez pandemie covid jeszcze go nie wykorzystało.