(31. sierpnia 2017)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.
1. Jak usunąć pleśń ze ściany?
Pleśń nie tylko jest bardzo brzydka, ale również może powodować dolegliwości zdrowotne. Warstwę pleśni z powierzchni malowanych lub płytek ceramicznych można usunąć szpachelką lub twardą szczotką. Następnie trzeba spryskać całą powierzchnię specjalnym preparatem i dokładnie zetrzeć całą pleśń. Jeśli w trakcie usuwania pleśni zmyła się również farba, wówczas najlepiej pomalować całą ścianę farbą grzybobójczą lub dodać podczas malowania ściany do farby środek przeciwko pleśni.
Kiedy pleśń wgryzie się np. w pustaki, cegły lub pęknięcia w murze, wówczas należy – oprócz zdrapania pleśni – usunąć np. farbę, tapetę lub inną powłokę, a także skuć tynk. Następnie trzeba dokładnie szczotką oczyścić materiał budowlany, nałożyć środek pleśniobójczy i dopiero nałożyć nową warstwę tynku.
2. Jak wykorzystać popiół z kominka?
Zazwyczaj do palenia w kominku wykorzystujemy drewno z drzew liściastych. Popiół z jego spalenia to wartościowy i ekologiczny nawóz dla roślin w ogrodzie, gdyż zawiera potas, fosfor, wapń i mikroelementy. Można go rozsypywać bezpośrednio na zagony lub dodawać do kompostu. Jeżeli rozsypujemy go bezpośrednio pod rośliny, to w niewielkich ilościach, gdyż podany jednorazowo w dużej dawce nie zostanie należycie przyswojony przez rośliny. Nawóz z popiołu sprawdzi się w ogrodzie warzywnym, gdzie będzie miał dodatkową –zaletę – odstraszanie ślimaków.
3. Jak przedłużyć trwałość kwiatom ciętym?
Po pierwsze: koniecznie usuwamy liście z tej części łodyg, która będzie zanurzona w wodzie (liście się rozkładają i przyspieszają rozwój bakterii, a te – więdnięcie).
Po drugie: przed wstawieniem kwiatów do wypełnionego wodą wazonu trzeba przyciąć końce łodyg – najlepiej skośnie, by większą powierzchnią chłonęły wodę.
Po trzecie: wodę w wazonie codziennie zmieniamy, a wazon myjemy, by ograniczyć rozwój bakterii. Ponadto do wody w wazonie warto dosypać specjalną odżywkę do kwiatów ciętych, która przedłuży ich trwałość.