(29.03.2018)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!
* Jak wyhodować owies na stół wielkanocny?
Potrzebujemy: ziarno owsa dobrej jakości, tacka lub talerzyk, doniczka. Na tackę lub talerzyk nakładamy dużą ilość gazy i obficie skrapiamy wodą. Na tak przygotowany talerzyk nasypujemy owies. Należy pilnować, aby gaza była cały czas mocno wilgotna, ale nasiona nie mogą pływać w wodzie, bo zaczną gnić. Po 6-8 dniach zielona łączka powinna być gotowa i utrzymać się przez następne 2 tygodnie.
Owies można też wysiać do płytkiej doniczki z ziemią. Wówczas potrzebujemy 2 dni więcej na zazielenienie się łączki. W tej opcji nie można zapomnieć o podlewaniu, utrzymując ziemię stale wilgotną. Pojemnik z wysianym ziarnem owsa należy postawić w ciepłym, jasnym miejscu, np. na parapecie pod którym jest grzejący kaloryfer. Najlepiej jest wysiać owies do doniczki 12 dni przed dniem, w którym będziemy go potrzebować.
* Jak zrobić wydmuszkę z jajka?
Wiele dekoracji wielkanocnych można zrobić z wydmuszek. Zrobienie wydmuszki jest bardzo proste, a z wydmuchanego jajka można zrobić jajecznicę, omlet lub inną potrawę z wykorzystaniem białka i żółtka. Będziemy potrzebować dużej i długiej igły, surowe jajko, miskę, szczelnie zamykany pojemnik.
Dokładnie myjemy jajko, a następnie wycieramy. Igłą delikatnie nakłuwamy tępy koniec jaja, wykonujemy igłą ruch obrotowy, lekko naciskając, aż zrobi się dziurka. Obracamy jajo i robimy w ten sam sposób drugą dziurkę na bardziej ostrym końcu jaja. Ta powinna być nieco większa. Następnie wkładamy igłę głębiej, aby rozbić strukturę żółtka. Wykonujemy ruch obrotowy igłą i to samo robimy z drugiego końca jaja. Trzymając jajo nad miską ostrym końcem w dół przykładamy usta do bardziej płaskiego końca jajka i dmuchamy. Wydmuchujemy po trochu. Gdy wydmuchamy całą zawartość, myjemy jajo pod bieżącą wodą. Kierując strumień do większej dziurki staramy się wymyć jajo także w środku. Na końcu wydmuchujemy wodę tak jak jajko.
Wskazówki: Nie wciągaj surowego jaja i nie połykaj, bo może zawierać bakterie salmonelli. Ważne, by zniszczyć strukturę białka i żółtka, w przeciwnym razie jest bardzo trudno wydmuchać żółtko.
* Jak przygotować zakwas na wielkanocny żurek?
Składniki: 1 szklanka mąki żytniej razowej (ok. 12 dag), 2 ząbki czosnku, 2 liście laurowe, 2 ziarenka ziela angielskiego, 2 ziarenka czarnego pieprzu, 2 ziarenka kolendry, szczypta majeranku, 1 litr wody (przegotowanej zimnej)
Sposób wykonania: Do kamiennego lub szklanego naczynia wsypać mąkę. Dodać obrany i pokrojony w plasterki czosnek oraz wszystkie przyprawy. Na koniec wlewać przegotowaną wodę (zimną, ewentualnie letnią) i mieszać drewnianą łyżką, aby mąka się rozmieszała i nie było grudek.
Naczynie nakryć gazą lub bawełnianą ściereczką, owiązać grubą nitką lub sznurkiem (nie zamykać szczelnie) i zostawić na 4-5 dni w ciepłym miejscu (w temperaturze pokojowej). Raz dziennie zakwas należy wymieszać drewnianą łyżką. Po tym czasie, jeśli zaczyna charakterystycznie pachnieć kwasem, znaczy, że zakwas na żur jest już gotowy. Jeśli nie zużyjemy na raz całego zakwasu, można go przelać do czystego słoika, szczelnie zakręcić i przechowywać w lodówce (przez około miesiąc). Jeśli będziemy robić kolejny zakwas to 2-3 łyżki tego poprzedniego (głównie mąki) można dodać do nowego zakwasu.