Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

(26. października 2017)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.

(26. października 2017)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.

1. Jak dbać o chryzantemy?
Można je uprawiać na rabatach, gazonach i w donicach. W październiku i listopadzie prym wiodą chryzantemy doniczkowe, które zdobią tarasy, balkony, ale przede wszystkim nagrobki w dniu Wszystkich Świętych. Rośliny te, niezależnie od odmiany i koloru, dobrze znoszą dość niskie temperatury, a nawet niewielkie przymrozki. By pięknie wyglądały muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże, ale nie za bardzo przemoczone. Dlatego w donicy muszą być dziurki odpływowe. Gdy ich nie ma, istnieje ryzyko, że rośliny po prostu szybko zgniją. Niestety mrozy są dla tych roślin niemiłosierne. Nic nie uchroni pięknych kwiatów przed niszczycielską siłą mrozu. Raczej nie należy próbować ich przechowywać do następnego roku czy lokować na rabatach, bo zwykle są to rośliny szklarniowe i jednoroczne.

2. Jak czyścić nagrobki?
Sposób czyszczenia i konserwacji nagrobka zależy od rodzaju kamienia z jakiego jest wykonany. Granit wymaga systematycznej pielęgnacji, gdyż łatwo ciemnieje i matowieje, widać na nim zacieki i plamy. Pomnik z granitu najlepiej czyścić podczas słonecznej pogody, aby woda mogła szybko wyschnąć. Pod żadnym pozorem nie natłuszczamy nagrobków granitowych, ponieważ kamień musi „oddychać”. Nie pastujemy, bo do powierzchni przylepia się brud i kurz. Granit można czyścić tylko gorącą wodą z bardzo delikatnymi środkami, np. płynami do prania tkanin lub do mycia naczyń. Można go również od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. Po umyciu spłukujemy czystą wodą, a następnie dokładnie wycieramy miękką ściereczką do sucha. Granit łatwo wchłania stearynę, parafinę i wosk, dlatego płytę trzeba zabezpieczyć przed zalaniem topniejącą świecą czy zniczem. Rozlany wosk na granitowej płycie należy rozgrzać gorącą wodą i ciepły oderwać od płyty, a resztki delikatnie zdrapać drewnianą lub plastikową łopatką.
Pomnik z lastryko ma nierówną, porowatą powierzchnię, w którą łatwo wsiąka wilgoć i brud. Powinno się szybko usuwać wyrastające w wilgotnych miejscach mech, grzyby i pleśń. Uporczywe i wieloletnie zabrudzenia trzeba usunąć mechanicznie – zeszlifować. Do czyszczenia pomnika z niepolerowanego lastryko wystarczy użyć szczotki ryżowej (nigdy drucianej!), płynu do mycia naczyń, proszku do prania i ciepłej wody lub czyszczącego płynu do linoleum czy mleczka. Plamy na nagrobnej płycie z lastryko usunie woda utleniona, denaturat lub woda amoniakalna, a nawet sok z cytryny. Trudniejsze plamy na twardym lastryko można usunąć wybielaczem do tkanin, który trzeba dokładnie spłukać dużą ilością zimnej wody. Do czyszczenia gładkiego lastryko powinno się wybrać szczotkę o miękkim włosiu i miękkie ściereczki. Lastryko można natrzeć raz na kilka lat woskiem do lakieru samochodowego lub specjalną natłuszczającą pastą, aby nie wchłaniało szybko brudu i wilgoci.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content