W marcu 1989 roku został powołany do życia Ośrodek Kultury Filmowej – kino studyjne, które od lat oferuje Częstochowianom kontakt z najlepszym kinem artystycznym i propaguje sztukę filmową. Od roku 1990 funkcjonował jako dział w strukturach BWA (obecnie Miejska Galeria Sztuki.). W roku 2009, w ramach obchodów 20-lecia kina, ogłoszono konkurs na nazwę własną. Zwyciężyła propozycja KINO ILUZJA. Przez kilkanaście lat istnienia, kino dorobiło się solidnej marki, a przede wszystkim sympatii widzów.
W OKF-ie prezentowane filmy są zwykle łączone w zestawy: cykle, przeglądy tematyczne, problemowe czy monograficzne. Kino jest otwarte na cały filmowy świat i pokazuje go w całej jego różnorodności. Trafiają tu produkcje kina europejskiego, azjatyckiego oraz południowoamerykańskiego. Priorytetem w ofercie repertuarowej OKF jest kinematografia europejska i filmy polskie, których pokazy uświetniają spotkania z twórcami kina. Gośćmi OKF byli m.in. wielcy polscy reżyserzy, wybitni aktorzy, kompozytorzy i wielu innych znakomitych przedstawicieli rodzimego filmu.
Przez kilkanaście lat istnienia, OKF wypracował swoje stałe formy działalności. Należą do nich m.in. repliki festiwali filmowych. W ciągu ćwierćwiecza zorganizowano mnóstwo różnorodnych przeglądów: problemowych, tematycznych, monograficznych, retrospektywnych oraz cyklicznych. Do największych i najdłuższych przeglądów należą: prezentowany blisko dwa lata “Leksykon reżyserów filmowych” (324 filmy, 238 twórców) oraz cykle “Nasz wiek XX” i “Filmowa Unia Europejska”.
Zdarzają się tu również imprezy okolicznościowe, np. Zaduszki Filmowe, przegląd filmów ze Studia im. Karola Irzykowskiego zorganizowany z okazji 10-lecia jego istnienia; koncert muzyki filmowej Krzysztofa Komedy w rocznicę śmierci kompozytora, przegląd filmów Andrzeja Wajdy z okazji otrzymania przez artystę Oscara, pokazy najlepszych dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego w rocznicę śmierci reżysera, impreza filmowo – wspomnieniowa poświęcona pochodzącej z naszego miasta – Kalinie Jędrusik, itp. Z okazji 100-lecia kina, OKF, w cyklu “Moje filmowe fascynacje” prezentował ulubione filmy znanych częstochowian. Okazjonalnymi przeglądami OKF uświetnia także wystawy Miejskiej Galerii Sztuki, a także imprezy miejskie tj. Noce Kulturalne, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Regionalne Dni Książki, Dni Częstochowy, Festiwal Dekonstrukcji Słowa „CZYTAJ”.
Od roku 2010 OKF proponuje częstochowianom cykl programowy KINO SENIORA, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród starszych widzów. W roku 2013 stworzono dla Częstochowian kolejne cykle: BOBAS W ILUZJI – comiesięczne pokazy dla matek z dziećmi oraz projekcje dla młodych widzów – MŁODY ILUZJONISTA.
Inną formą działalności OKF są konkursy, organizowane również najczęściej okazjonalnie, np. konkursy plastyczne.
Odbywa się również coroczny plebiscyt ZŁOTA PIĄTKA oraz cykle NA ŻYCZENIE WIDZÓW i FILMY, O KTÓRYCH SIĘ MÓWI.
Od roku szkolnego 2010/2011 OKF włączył się w ogólnopolski projekt NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ, umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
Od stycznia 2004 roku OKF należy do Stowarzyszenia EUROPA CINEMAS , a od wrześniu 2004 roku zakwalifikował się do ogólnopolskiej SIECI KIN STUDYJNYCH ( SKS ).
W lipcu 2013, za sprawą cyfryzacji kina, czyli zmiany techniki wyświetlania filmów, OKF został włączony także do Sieci Polskich Kin Cyfrowych.
25 rocznica istnienia OKF to znakomita okazja, żeby podziękować widzom za ich niezmienną obecność i lojalność a także by skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami ze swojego 25-letniego życia z OKF. Ośrodek przygotował dla widzów niespodzianki i upominki, które będą stopniowo ujawniane, bo świętowanie urodzin potrwa aż do jesieni. W tym czasie OKF zaprosi m.in. na przegląd filmów pod hasłem “5 na 25 za 25” czyli 5 filmów na 25-lecie za 25 zł (karnet na 5 filmów). Maraton urodzinowy złożony z filmów – niespodzianek odbędzie się w sobotę 15 marca.
Przez cały czas, a konkretnie do 31 sierpnia OKF zachęca do spisywania i nadsyłania wspomnień (anegdot, historii) związanych z OKF. Opowieści zostaną opublikowane.