(23. listopada 2017)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.
Jak używać lutownicy?
Lutowanie to prosta czynność. Wymaga jednak wprawy i zachowania ostrożności, gdyż podczas pracy łatwo się poparzyć. Oto kilka prostych zasad, jak zostać mistrzem lutowania. Lutownica elektryczna służy do lutowania miękkiego, czyli łączenia elementów metalowych przy użyciu topnika, w tym przypadku cyny. Cyna sprzedawana jest w formie drutu i zawiera w składzie kalafonię, aby lepiej przylegała do lutowanych powierzchni. Oprócz lutownicy elektrycznej można kupić lutownicę oporową – kolbę lub transformatorową, o kształcie pistoletu.
Kolby nagrzewają się wolno i w tanich modelach nie ma możliwości regulacji temperatury. Transformatorowe nagrzewają się błyskawicznie i można regulować temperaturę ich grotów.
Lutownice potrzebne są głównie przy budowie lub naprawie urządzeń elektrycznych. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby lutowany układ elektryczny nie był podłączony do zasilania. Lutowane przewody lub inne metalowe elementy powinny być czyste i odtłuszczone. Lutownicą rozgrzewamy drut lub inny metalowy element, który zamierzamy przylutować. Cyny nie rozgrzewamy grotem lutownicy. Drut cynowy bezpośrednio przykładamy do lutowanego elementu. Gdy się roztopi i dobrze rozpłynie wokół metalu, odsuwamy go i czekamy, aż połączenie zastygnie. Cyny nie nanosimy dużo. Gdy jej ilość będzie nadmierna powstanie tak zwany zimny lut, czyli niewystarczająco zespolony z metalem. Grot lutownicy powinno się co pewien czas czyścić, przecierając go na zimno pilnikiem lub papierem ściernym. Później, po rozgrzaniu należy zanurzyć go w kalafonii bądź paście lutowniczej i pokryć cienką warstewką lutu.