Mindanao, 28.01.2022 rokPrzez dziesięciolecia wyspa Mindanao na południu Filipin była jednym z najkrwawszych miejsc konfliktu między filipińskim rządem, a muzułmańskimi zwolennikami niepodległości. W 2018 roku filipinski rząd pod przewodnictwem prezydenta Rodrigo Duterte przyjął nową konstytucję i osiągnął porozumienie z największą regionalną grupą – Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro (MILF). Utworzono “Region Autonomiczny Bangsamoro” (BARMM).
Mimo że pośród dziesięcioleci konfliktów zawsze obecne było gorące pragnienie pokoju, wiele prób zbliżenia w przeszłości kończyło się zazwyczaj niepowodzeniem. Jednak spotkanie pomiędzy stroną chrześcijańską i muzułmańską 24. stycznia 2014 roku było zupełnie inne. Z inicjatywy przewodniczącego HWPL Lee, ówczesny gubernator Manguindanao Hon Esmael G. Manguidadatu i biskup Fernando Capalla z archidiecezji Davao spotkali się i w końcu na oczach obecnych mieszkańców Mindanao, podpisali porozumienie pokojowe, na znak pokoju po dziesięcioleciach konfliktu.
Od tego dnia prowincja Maguindanao i Islamski Front Wyzwolenia Moro (MILF) ogłosiły 24. stycznia Dniem Pokoju HWPL. Każdego roku dzień ten jest uroczyście obchodzony, aby złożyć szczególny hołd międzynarodowym wysiłkom i lokalnej współpracy na rzecz wysiłków pokojowych Mindanao.
W tym roku 22.000 przedstawicieli społeczeństwa, kultury, edukacji i polityki z 51 krajów wzięło udział w tym wydarzeniu, aby podzielić się tym szczególnym Dniem Pokoju z Mindanao. Wśród nich ważne osobistości przekazały gratulacje, takie jak przewodniczący Senatu Vicente Sotto III, senator Panfilo Lacson, senator Cynthia Villar, senator Ronald Bato Dela Rosa, sędzia główny Alexander Gesmundo i prezenter wiadomości telewizyjnych Mariz Umali. Prelegenci przedstawili swoje projekty budowania pokoju w dziedzinie edukacji, sprawiedliwości, programów na rzecz kobiet i młodzieży.
Dr Ronald Adamat, przedstawiciel filipińskiego sektora edukacji i komisarz z Komisji Szkolnictwa Wyższego (CHED), podzielił się informacją, że Komisja CHED zwróciła się do prezydenta Duterte o ogłoszenie 24. stycznia “Narodowym Dniem Pokoju” dla całych Filipin. Ma to na celu uczczenie tego dnia specjalnymi wydarzeniami i ceremoniami pokojowymi w całym kraju, zarówno w instytucjach prywatnych, jak i publicznych. Ważnym elementem będą również szkoły i uczelnie, w których również będzie obchodzony ten dzień, wyjaśnił Adamat.
Podsumowując, przewodniczący HWPL Lee powiedział: “Naszym celem jest zjednoczenie wszystkich ludzi na całym świecie, aby uczynić ten świat pokojowym miejscem bez wojen i pozostawić go jako trwałe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Dlatego wszyscy powinniśmy stać się ambasadorami pokoju. Przypomnijmy ludziom na całym świecie o uczuciu tęsknoty za pokojem – i o Dniu Pokoju, aby mogli zapamiętać go na zawsze” – podkreślił przewodniczący HWPL Lee.
HWPL
materiał sponsorowany