Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

22 tysiące przedstawicieli z 51 krajów uczestniczy w międzynarodowej konferecji na temat budowania pokoju w Mindanao

Mindanao, 28.01.2022 rokPrzez dziesięciolecia wyspa Mindanao na południu Filipin była jednym z najkrwawszych miejsc konfliktu między filipińskim rządem, a muzułmańskimi zwolennikami niepodległości. W 2018 roku filipinski rząd pod przewodnictwem prezydenta Rodrigo Duterte przyjął nową konstytucję i osiągnął porozumienie z największą regionalną grupą – Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro (MILF). Utworzono “Region Autonomiczny Bangsamoro” (BARMM).

Mimo że pośród dziesięcioleci konfliktów zawsze obecne było gorące pragnienie pokoju, wiele prób zbliżenia w przeszłości kończyło się zazwyczaj niepowodzeniem. Jednak spotkanie pomiędzy stroną chrześcijańską i muzułmańską 24. stycznia 2014 roku było zupełnie inne. Z inicjatywy przewodniczącego HWPL Lee, ówczesny gubernator Manguindanao Hon Esmael G. Manguidadatu i biskup Fernando Capalla z archidiecezji Davao spotkali się i w końcu na oczach obecnych mieszkańców Mindanao, podpisali porozumienie pokojowe, na znak pokoju po dziesięcioleciach konfliktu.

Od tego dnia prowincja Maguindanao i Islamski Front Wyzwolenia Moro (MILF) ogłosiły 24. stycznia Dniem Pokoju HWPL. Każdego roku dzień ten jest uroczyście obchodzony, aby złożyć szczególny hołd międzynarodowym wysiłkom i lokalnej współpracy na rzecz wysiłków pokojowych Mindanao.

W tym roku 22.000 przedstawicieli społeczeństwa, kultury, edukacji i polityki z 51 krajów wzięło udział w tym wydarzeniu, aby podzielić się tym szczególnym Dniem Pokoju z Mindanao. Wśród nich ważne osobistości przekazały gratulacje, takie jak przewodniczący Senatu Vicente Sotto III, senator Panfilo Lacson, senator Cynthia Villar, senator Ronald Bato Dela Rosa, sędzia główny Alexander Gesmundo i prezenter wiadomości telewizyjnych Mariz Umali. Prelegenci przedstawili swoje projekty budowania pokoju w dziedzinie edukacji, sprawiedliwości, programów na rzecz kobiet i młodzieży.

Dr Ronald Adamat, przedstawiciel filipińskiego sektora edukacji i komisarz z Komisji Szkolnictwa Wyższego (CHED), podzielił się informacją, że Komisja CHED zwróciła się do prezydenta Duterte o ogłoszenie 24. stycznia “Narodowym Dniem Pokoju” dla całych Filipin. Ma to na celu uczczenie tego dnia specjalnymi wydarzeniami i ceremoniami pokojowymi w całym kraju, zarówno w instytucjach prywatnych, jak i publicznych. Ważnym elementem będą również szkoły i uczelnie, w których również będzie obchodzony ten dzień, wyjaśnił Adamat.

Podsumowując, przewodniczący HWPL Lee powiedział: “Naszym celem jest zjednoczenie wszystkich ludzi na całym świecie, aby uczynić ten świat pokojowym miejscem bez wojen i pozostawić go jako trwałe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Dlatego wszyscy powinniśmy stać się ambasadorami pokoju. Przypomnijmy ludziom na całym świecie o uczuciu tęsknoty za pokojem – i o Dniu Pokoju, aby mogli zapamiętać go na zawsze” – podkreślił przewodniczący HWPL Lee.

HWPL

materiał sponsorowany

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content