Czternasta emerytura przysługuje tym świadczeniobiorcom, którzy żyli w chwili odbioru świadczenia. Jeśli osoba zmarła przed przekazaniem „czternastki”, rodzina nie otrzyma jej w postaci świadczenia niezrealizowanego. Wypłata świadczenia niezrealizowanego odnosi się wyłącznie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta.
– Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli np. członek naszej rodziny zmarł z początkiem listopada, a termin wypłaty emerytury czy renty miał późniejszy, pod koniec listopada, to ZUS nie wypłacił przysługującego mu za ten miesiąc świadczenia, ponieważ otrzymał informację o zgonie tej osoby. Ale uprawnieni członkowie rodziny zmarłego mogą otrzymać te pieniądze za listopad jako niezrealizowane świadczenie – wówczas muszą złożyć do ZUS stosowny wniosek – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Trzeba pamiętać o tym, że wypłata świadczenia niezrealizowanego odnosi się wyłącznie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta. – Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te świadczenia nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego – informuje rzeczniczka.
Dla kogo „czternastka”?
Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.
Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Trafi ona do uprawionych wraz z wypłatą świadczenia za listopad.