(12.04.2018)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!
Prace ogrodnicze w kwietniu:
* Na miejsce stałe sadzimy rozsadę cebuli i pora, a na początku miesiąca – wczesnych odmian kalarepy i sałaty. Odmiany późniejsze wysadzamy pod koniec miesiąca.
* Do połowy kwietnia kończymy siew grochu i szpinaku.
* Przez cały kwiecień możemy wysiewać rzodkiewkę, najlepiej w odstępach 7 do 10 dniowych w różnych miejscach – do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu. Pamiętajmy, iż rzodkiewka lubi dobre nasłonecznienie.
* Wysiewamy nasiona średnio późnych odmian marchwi na zbiór wczesnojesienny oraz nasiona pietruszki, pasternaku i kopru.
* Pikujemy siewki pomidora i papryki. Pikowanie przyczyni się do wzbogacenia systemu korzeniowego roślin.
* Nasiona buraków ćwikłowych wysiewamy wprost do gruntu w rzędach oddalonych od siebie o 20 cm. Najlepiej siać je w bruzdę o głębokości 2 cm. Młode rośliny przerywamy, pozostawiając je w odstępach 15-centymetrowych.
* Rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami. Aby je odstraszyć, warzywa możemy opryskać biopreparatem na bazie czosnku lub umieścić pałeczki czosnkowe w glebie.
* Zdejmujemy zimowe osłony z krzewów róż i dokonujemy cięć. Możemy też sadzić nowo zakupione róże. Przy zakupie krzewów wybierajmy takie, które mają co najmniej 3 zdrowe pędy i dobrze rozwinięty system korzeniowy.
* W miejsce stałe sadzimy rozsadę bratków i niezapominajek.
* Przesadzamy i dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią. Przed posadzeniem suche karpy zanurzamy w wodzie.
* Sadzimy trawy ozdobne.
* Ściółkujemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym (azalie, oczary, różaneczniki, czy wrzosy). Ściółka pomoże utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem.
* Sadzimy liściaste drzewa i krzewy ozdobne, iglaki i gatunki zimozielone. Po posadzeniu silnie je przycinamy, a dookoła pnia formujemy w ziemi zagłębienia w kształcie mis, dzięki którym możliwe będzie zatrzymanie wody.