(10. sierpnia 2017)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.
1. Jak obliczyć BMI?
BMI (ang. BODY MASS INDEX) to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu możemy sprawdzić czy nasza waga jest prawidłowa. Aby obliczyć BMI należy podzielić naszą masę ciała przez podniesiony wzrost do kwadratu (BMI = masa ciała (kg) : wzrost (m)²). Kiedy znamy już nasz BMI należy sprawdzić, w której grupie się znajdujemy:
Niedowaga < 18,5
Waga w normie 18,5 – 24,9
Nadwaga 25 – 29,9
Otyłość stopnia I 30 – 34,9
Otyłość stopnia II 35,00 – 39,99
Otyłość stopnia III > 40
2. Przechowujesz żelazko z wodą w pojemniku?
To duży błąd, szczególnie, jeśli trzymasz urządzenie w pozycji poziomej. Po każdym użytkowaniu, zbiorniczek na wodę należy całkowicie opróżnić. Pozostawiona ciecz sprawia, że w żelazku o wiele szybciej zbiera się kamień.
3. Jak rozpoznać udar słoneczny (udar cieplny)?
Udar może pojawić się, gdy przesadzimy z opalaniem, ale także gdy na słońce wystawione są np. tylko głowa i ramiona. Dotyczy bowiem nie działania samego słońca, ale ogólnego przegrzania mózgu. Ponieważ udar może być bardzo groźny, szybka reakcja jest kluczowa. Charakterystyczne objawy udaru to: zaczerwieniona skóra – w przypadku lekkiego udaru słonecznego, blada skóra – gdy udar jest poważny, mdłości, obfite poty, chwiejny chód, mroczki przed oczami, niewyraźna, bełkotliwa mowa, ogólne osłabienie organizmu.
Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym to zaprowadzenie chorego do chłodnego, zacienionego miejsca, poluzowanie lub zdjęcie ciasnego ubrania i ułożenie chorego z nogami uniesionymi nieco powyżej poziomu tułowia. Na twarz, czoło i kark przykładamy zimne okłady. Jeszcze większą ulgę przyniesie obłożenie ciała zwilżonymi ręcznikami. Podajemy chłodne (bezalkoholowe!) napoje. Jeśli w ciągu pół godziny nie widać poprawy samopoczucia, należy skontaktować się z lekarzem.