(09.08.2018)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!
1. Plama z podkładu na bluzce lub spodniach?
Nic straconego. Choć plamy z tłustych kosmetyków nie należą do najłatwiejszych do sprania, nie jest to niemożliwe. Na plamy z podkładu jest kilka skutecznych sposobów. Przyda się płyn do mycia naczyń, płyn micelarny, spirytus lub zmywacz do paznokci.
Poplamioną tkaninę namaczaj w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wypierz jak zwykle.
Brązową, tłustą plamę usuniesz również za pomocą płynu do demakijażu – wystarczy pocierać ją wacikiem nasączonym tym preparatem tak długo, aż kleks zniknie. Następnie również wypierz ubranie jak zwykle.
Tak samo postępuj ze spirytusem lub zmywaczem. W tym przypadku jednak należy uważać na delikatne tkaniny.
2. Uważaj na pluskwy domowe.
Mogą się pojawić w zadbanym i czystym mieszkaniu. Pluskwy domowe upodobały sobie mieszkania, ponieważ żywią się naszą krwią. Z kryjówek, które sobie znajdują we wnętrzach, wychodzą głównie nocą i wtedy gryzą domowników. Czasem długo możemy nie mieć świadomości, że w domu są niechciani lokatorzy, bo ich nie widzimy. Pluskwy można przynieść lub przywieźć do domu (na ubraniu, walizce) np. z hotelu, nawet bardzo ekskluzywnego. Na podobnej zasadzie mogą trafić do naszych domów z zakładu pracy, z akademika, z zakładu fryzjerskiego, od znajomych, ze sklepu itd. Można je również „kupić”, razem z używanymi meblami lub używaną odzieżą. Wystarczy, że przeniesiemy do domu jednego dorosłego owada, a nawet jajeczka, by po pewnym czasie konieczna było dezynsekcja.
Pluskwy mają 4–5 mm długości, a ich ciało jest mocno spłaszczone, co ułatwia im wejście nawet w małą szczelinę. Zazwyczaj gnieżdżą się w różnych pęknięciach i szczelinach mebli (zwłaszcza tapicerowanych, ale nie tylko), w materacach, pod listwami przypodłogowymi, pod obrazkiem na ścianie, na półce między książkami, w koszu na brudną bieliznę. Rzadziej można je spotkać na przedmiotach plastikowych i metalowych.
Niebezpieczeństwo, że pluskwy zasiedlą nasz dom będzie mniejsze, jeśli uszczelnimy wszelkie dziury i pęknięcia. Używane meble trzeba, zaraz po wniesieniu do domu, dokładnie obejrzeć, odkurzyć i umyć, zaglądając w każdą szczelinę. Po powrocie z wyjazdu lub z wizyty w miejscu, gdzie można podejrzewać istnienie pluskiew, trzeba starannie przyjrzeć się wszelkim zakamarkom torebki, walizki, a odzież jak najszybciej uprać. Po użyciu odkurzacza do oczyszczania szczelin, w których podejrzewamy istnienie pluskiew lub ich jaj, trzeba worek z kurzem natychmiast wyjąć, zapakować w folię i wynieść do śmietnika.
Ulubionym miejscem, gdzie bytują pluskwy jest sypialnia lub kącik do spania. Dlatego warto skontrolować wszystkie zakamarki łóżka lub kanapy, sprawdzić szwy materaca, umyć pojemnik na pościel, wyjąć wszystko z komód i szafek nocnych, odwrócić meble do góry nogami, bo owady mogły się zagnieździć właśnie tam. Bez tego trudno pozbyć się skutecznie pluskiew.
Ponieważ pluskwy mogą przebywać w stanie uśpienia nawet przez rok, nic nie jedząc w tym czasie, to przedmioty, których nie można wyprać, warto włożyć do zamrażalnika (jeśli to możliwe) na dwa tygodnie. Wtedy zginą i jaja i osobniki dorosłe.